Sahra altı Afrika'da politik ve ekonomik bir güç olarak Güney Afrika Cumhuriyeti
Republic of South Africa as a political and economic power in sub Saharan Africa
- Tez No: 623905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANTÜRK CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Uluslararası İlişkiler anlamında güç, tanımlaması zor olduğu kadar da önemli bir kavramdır. Gücün tanımı, unsurları ve yöntemi değişkenlik gösterse de küresel olarak güce sahip olmak daima hedef durumunda olmuştur. Zaman içinde ülkelerin güç mücadelesinin şekil değiştirmesiyle birlikte yumuşak güç kavramı ortaya çıkmış ve ülkelerin güç yarışı kültürel, bilimsel, sosyal ve teknolojik alanlara doğru yönelmeye başlamıştır. Ekonomik ve askeri güçleriyle doğrudan bir sert güç uygulaması yerine bu kaynaklarının da desteğini alarak yumuşak güç unsurlarıyla bölgesel ya da küresel güç elde etmeye çalışan ülkelerin sayısı artış göstermektedir. Afrika kıtasında, özellikle Sahra altı Afrika'da kayda değer gelişmeler gösteren Güney Afrika Cumhuriyeti bölgesel güç olma hedefinde ilerlemektedir. Apartheid rejiminden sonra ekonomik, politik ve askeri açılardan gelişim göstermeye başlayan ülke, bölgesel olarak bakıldığında oldukça iyi bir ilerleme sergilemiştir. Ayrıca Güney Afrika Cumhuriyeti'nin bölgesel ve küresel örgütlerde etkin roller üstlenmesi de bölgesel güç olma yolunda ilerleyişinin bir göstergesi olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle tezin içeriği, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Sahra altı Afrika'da bölgesel güç olma hedefi özellikle politik, ekonomik ve askeri gücü temel alınarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In terms of International Relations, power is an important notion as well as difficult to define. Although the definition, factors and method of power vary; globally, having power has always been an objective. As the power struggle of the countries changed shape in time, the notion of soft power emerged and the struggle for power of the countries began to move towards cultural, scientific, social and technological fields. The number of countries trying to obtain regional or global power with the elements of soft power is increasing with the support of their economic and military power resources instead of applying a direct hard force with these power. The Republic of South Africa, which has made significant progress in the Africa, especially in Sub-Saharan Africa, is progressing towards its objective of becoming a regional power. After the apartheid regime, the country, which has started to develop in the fields of economic, political and military, has made quite good progress regionally. Moreover, the active role of the Republic of South Africa in regional and global organizations can be described as an indicator of its progress towards becoming a regional power. Therefore, the content of the thesis based on the political, economic and military power of the Republic of South Africa, which aims to become a regional power in Sub-Saharan Africa.