Karakter tasarımında umulmadık bir ilham kaynağı: Diyatomeler
An unexpected inspiration point in character design: Diatoms
  1. Tez No: 623922
  2. Yazar: GAMZE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİ ONUR BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Geçmişten günümüze illüstrasyon; kişinin sahip olduğu bilgi doğrultusunda fikir ve düşüncelerinin anlam bütünlüğünü bozmadan, ana fikri aktaran ve toplumu bilinçlendirme amacı taşıyan resimleme sanatı olmuştur. İllüstratör bu bilgi aktarımı sırasında çeşitli tekniklerden yararlanmaktadır. Bunlardan birisi olan karakter tasarımı olgusu, derinlemesine inceleme gerektiren bir konudur. Karakter yaratım sürecinde her yeni karakter bir referans kaynağına ihtiyaç duymaktadır. İllüstratör bu referans kaynağını teknik bilgisi ve gözlem yeteneği dahilinde işlerse çalışmalarında başarılı sonuçlar elde etmiş olur. Multi-disipliner bu çalışmada su algleri olarak bilinen diyatomelerle, karakter tasarımında alışılagelmiş referans noktalarına yeni bir bakış açısı getirilmiştir. Bilimsel illüstrasyon alanında karakter tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara değinilmiş, multi-disipliner bir çalışmanın ürünü olan diyatomelerin mikroskop görüntüleri referans alınarak gelecek çalışmalara kaynak sunmak ve katkıda bulunmak amacıyla karakter tasarımları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Illustration from past to present; has been the art of painting which conveys the main idea and aims to raise the awareness of the society without disturbing the integrity of the meaning of the ideas and thoughts in line with the knowledge of the person. The illustrator makes use of various techniques during this information transfer. One of them which character design is an issue that requires in-depth analysis. In the character creation process, each new character needs a reference source. If the illustrator processes this reference source with his technical knowledge and observation ability, he will have successful results in his work. In this multi-disciplinary study, diatoms known as water algae bring a new perspective to the usual reference points in character design. In the field of scientific illustration, character design has been mentioned and character designs have been made with reference to microscope images of diatoms which are the product of a multi-disciplinary study, in order to provide a source for and contribute to the upcoming researches.