Kadın ceket tasarımında kullanıcı duygu ve deneyimine dayalı ürün karakter analizi
Product character analysis based on user emotion and experience in women's jacket design
  1. Tez No: 955486
  2. Yazar: CANSU ÖZGÖREN SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, kadın ceketlerini“ürün karakteri”açısından değerlendirmek ve kullanıcıların giysi tasarım ürünlerini nasıl yorumladığını ve anlamlandırdığını ortaya koymaktır. Araştırma süreci, bu amaca yönelik olarak yapılandırılmış bir ön araştırma ile başlamıştır. Ceketler,“Spor Model”ve“Klasik Model”olmak üzere iki ana gruba ayrılmış ve bu gruplardan seçilen 7 özgün model, ana araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Ana araştırma aşamasında, giysilerin hem bütünsel hem de tasarım detayları düzeyinde nasıl algılandığını ortaya koymak amacıyla Repertuvar Çizelgesi Tekniği (RÇT) kullanılmıştır. Bu teknik, her bireyin kişisel ve özgün yorumlarını anlamaya imkân tanımıştır. 30 kadın katılımcı ile gerçekleştirilen uygulamalar sonucunda kullanıcıların giysilere yükledikleri anlamlar hem nitel hem de nicel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, kadınların ceketleri yalnızca fiziksel özellikleriyle değil, aynı zamanda duygusal ve toplumsal çağrışımlarıyla da değerlendirdiğini göstermektedir. Giysilerin bıraktığı izlenimler; model, detay, yaş, tarz ve sosyal kimlik gibi faktörlerle doğrudan ilişkili olarak şekillenmektedir. Bu bağlamda, kullanıcılar giysi tercihlerinde estetik ve işlevselliğin yanı sıra sembolik anlamlara da önem vermektedir. Ayrıca tasarımların kişisel ve kültürel değerlerle uyumu, ürünün algılanan karakterini belirlemede etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to evaluate women's jackets in terms of their“product character”and to reveal how users interpret and make sense of garment design products. The research process began with a structured preliminary research aimed at this goal. Jackets were classified into two main categories—“Sport Models”and“Classic Models”—and seven distinctive models selected from these groups served as the core materials for the main research. In the main phase of the research, the Repertory Grid Technique (RGT) was employed to explore how garments are perceived both holistically and in terms of design details. This method allowed for the interpretation of each participant's personal and unique perspectives. Based on assessments conducted with 30 female participants, the meanings attributed to the garments were analyzed using both qualitative and quantitative methods. The findings reveal that women evaluate jackets not only by their physical attributes but also through emotional and social associations. The impressions garments leave are directly shaped by factors such as model, detail, age, style, and social identity. In this context, users value not only aesthetic and functional aspects in clothing preferences but also symbolic meanings. The alignment of design with personal and cultural values plays a significant role in shaping the perceived character of a product.