Beyin yapılarının hacimlerinde cinsiyet farklılıkları
Gender differences in the volumes of brain structures
  1. Tez No: 623929
  2. Yazar: ELİF NİZAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY VAROL, DOÇ. DR. ENİS CEZAYİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışma ile cinsiyetin, beynin cortikal ve subcortikal yapılarının hacimleri üzerindeki etkileri araştırılmak istenmiştir. Elde edilen sonuçlar kadınlar ve erkekler arasında karşılaştırılmıştır. Cinsiyet parametresi temel alındığında, beynin farklı bölgelerinde ortaya çıkan hacim farklılıkları bazı psikolojik ve nörolojik problemler için yorum yapabilme olanağını doğurmuştur. Beyin yapılarının segmentasyonu önemlidir. Bu sayede çeşitli psikolojik ve nörolojik rahatsızlıklar hakkında yorum yapılabilir, prognozu hakkında bilgi sahibi olunabilir ve tedavi yöntemleri bulunabilir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız yaşları 18-94 arasında değişen 102 sağlıklı birey üzerinde gerçekleştirildi. Tüm gönüllülere mümkün olan riskler ve çalışmanın amaçları tamamıyla anlatıldıktan sonra çalışmalara katılmak için tam bilgilendirilmiş onam alındı. Çalışmamızda IBASPM kullandık. IBASPM normalizasyon ve gri madde segmentasyonu için SPM algoritmalarına dayanır. Seçilen referans atlasların dışında hem IBASPM, hem de SPM için standart parametreler seçildi. Bulgular: İncelemeye alınan beyin yapılarının yaklaşık olarak yarısında kadın ve erkek gönüllerin beyin hacimlerinde anlamlı olarak farklılık saptanmıştır. Bazı beyin bölgelerde ise kadın ve erkek beyin hacimleri normalize edildiğinde anlamlı farklılıklar oluşmuştur. Normalizasyonun yapılmasının sebebi, kadın ve erkeklerde cinsiyetin etkisiyle ortaya çıkmış olan yapısal diğer farklılıkların minimum olmasını sağlamaktır. Sonuçlar: Sonuç olarak bu çalışma cinsiyet sebebiyle beynin cortikal ve subcortikal yapılarında hacimsel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu bize göstermiştir. Bu bulguların tanısal amaçlı beyin hacim incelemelerine katkıları olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Obejctive: The aim of this study is to investigate the effects of gender on the volume of cortical and subcortical structures of the brain. The results were compared between men and women. Based on the gender parameter, volume differences in the different regions of the brain can lead to comments on some psychological and neurological problems. Segmentation of brain structures is important. On this page, various psychological and neurological disorders can be interpreted, information about prognosis can be obtained and treatment methods can be found. Material and Method: Our study was carried out on 102 healthy individuals aged 18-94 years. Fully informed consent was obtained to participate in the work after all possible risks and objectives of the work were fully explained to all volunteers. We used IBASPM in our work. IBASPM is based on SPM algorithms for normalization and gray matter segmentation. Standard parameters were selected for both IBASPM and SPM, except for the selected reference atlases. Findings: Approximately half of the brain structures examined revealed significant differences in brain volumes of male and female brains. In some brain regions, when male and female brain volumes were normalized, significant differences occurred. The reason for the normalization is to ensure that there are minimal structural differences between men and women, which are caused by gender. Conclusions: In conclusion, this study has shown us that there is a significant difference in volume between the cortical and subcortical structures of the brain due to gender. We believe that these findings will contribute to diagnostic brain volume studies.