Bir toplumsal hareket olarak Milli Görüş Hareketi
National Vision Movement as a social movement
  1. Tez No: 623953
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, toplumsal hareketler literatürü açısından ele alınan Milli Görüş Hareketi'nin konumu incelenmiştir. Bu bağlamda, çalışmada odaklanılan sorular şu şekilde ifade edilebilir: Milli Görüş Hareketi, toplumsal hareket olarak kabul edilebilir mi? Kabul edilebiliyor ise hangi gerekçeler Milli Görüş Hareketi'ni toplumsal hareket haline getirmektedir? Milli Görüş Hareketi siyasal ve sosyal hayata ilişkin ne ölçüde katkı sağlamıştır? Milli Görüş Hareketi'nin toplumsal hareket olarak ifade edilip edilemediği, hareketin toplumsal hareket tipolojileriyle arasındaki temel benzerlikler, kendi tarihsel ve toplumsal şartları içerisinde ele alınmıştır. Bir kavram olarak ilk kez Saint Simon tarafından kullanılan ve bilimsel olarak ilk defa Lorenz von Stein tarafından tartışılan toplumsal hareketler dört farklı dönem halinde incelenmiştir. Kavramın tanımlanması ve açıklanmasına ilişkin sekiz kuram ele alınmıştır. Araştırma boyunca nitel, tarihsel ve betimsel metot tercih edilmiştir. Bu bağlamda elde edilen bulgular ikincil verilere dayanmaktadır. Neticede bu araştırmada Milli Görüş Hareketi'nin, birçok açıdan eski hareket tipolojilerine benzediği, bunun yanında muhafazakâr bir kimliği oluşturma hedefi yönüyle de yeni toplumsal hareket tipolojisine benzediği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the position of the National Vision Movement taken from the section on mass movements literature was examined. In this context, the questions focused on the study may be expressed as: Can the National Vision Movement be considered a social movement? If it is acceptable, what reasons make the National Vision Movement a social movement? To what extent has the National Vision movement contributed to political and social life? The main similarities between the movement and the typologies of the social movement, whether or not the movement of national opinion can be expressed as a social movement, are discussed within its own historical and social conditions. Social movements, first used as a concept by Saint Simon and first scientifically discussed by Lorenz von Stein, have been studied in four different periods. Eight theories about the definition and explanation of the concept have been discussed. Qualitative, historical and descriptive methods were preferred throughout the research. The findings in this context are based on secondary data. As a result of this research, the National Vision Movement is similar to the old movement typologies in many ways, as well as the new social movement typology with the aim of creating a conservative identity.