Farklı ortamların tavşan vücut sıvılarında eroin metabolitlerinin postmortem değişimleri üzerine etkileri
The effects of different media on postmortem changes of eroin metabolites in rabbit body fluids
  1. Tez No: 623986
  2. Yazar: AYKUT LALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN AKÇAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Postmortem toksikolojik örneklemeye adli vakaların değerlendirilmesinde rutin olarak başvurulmaktadır. Fakat elde sonuçların değerlendirilmesi halen tam olarak netliğe kavuşturulamamıştır. Postmortem redistribüsyon kavramı ortaya çıkan karmaşıklığın temel sebebi olarak görünmektedir ve postmortem toksikolojinin sık araştırılan konularından biridir. Birçok faktörden etkilendiği bilinmesine rağmen etkenlerin ne kadarlık bir etkiye yol açtıkları aydınlatılması gereken önemli sorulardan biridir. Bu nedenle tatlı ve tuzlu ortamları kullanarak sık kullanılan ve araştırılan eroin metabolitlerinin postmortem redistribüsyonunun ortam ve süre ile etkileşimini araştırmayı amaçladık. 48 adet Yeni Zelanda tavşanı eroin infüzyonundan bir saat sonra antemortem kan örneklerinin alınmasının ardından sakrifiye edilerek tatlı su (n:15), tuzlu su(n:15) ve açık hava (n:15) ortamında 30 dk, 2, 6, 12, 24 saat bekletildi. Daha sonra otopsileri yapılarak santral ve periferik kan, göz içi ve safra sıvı örnekleri alındı ve 6-monoasetilmorfin, morfin ve morfin-3-beta-glukuronit ölçümleri LC-MS/MS ile yapıldı. Analizler sonucunda ortam değişiminin santral ve perferik kanda morfin-3-beta-glukuronit değerleri üzerine önemli etkileri olduğu, eroin metabolitlerinin postmortem redistribüsyonundan büyük oranında postmortem intervalin sorumlu olduğu, morfinin kuvvetli postmortem redistribüsyona uğramadan ve daha stabil bir seyir izlediği ve postmortem toksikoloji için güvenilir bir metabolit olabileceği, göz içi sıvısının immersiyon durumundan etkilenerek daha az güvenilir sonuçlar verdiği, safra örneğinde yapılan metabolit analizleri ortam ve postmortem interval değişiminden etkilenmeyerek postmortem toksikoloji için değerli bulgular verebileceği saptandı.
Özet (Çeviri)
Postmortem toxicological sampling is routinely used in the evaluation of forensic cases. However, the assessment of the results has not yet been fully clarified. Postmortem redistribution appears to be the main reason for the complex results, and postmortem redistribution is one of the most frequently researched topics of postmortem toxicology. Although it is known that it is affected by many factors, one of the important questions is that how much effect the factors cause. Therefore, we aimed to investigate the interaction of heroin metabolites which is commonly used and investigated in literature with medium and time using fresh and salty water. Forty-eight New Zealand rabbits were sacrificed one hour after the heroin infusion and antemortem blood samples were taken, they were left for 30 min, 2, 6, 12, 24 hours in fresh water (n: 15), salty water (n: 15), and air (n:15). Central and peripheral blood, vitreous humour and bile samples were then obtained by autopsy and measurements of 6-monoacetylmorphine, morphine and morphine-3-beta-glucuronide were performed by LC-MS / MS. The results of the analyzes showed that the medium change had significant effects on central and peripheral morphine-3-beta-glucuronide concentrations, postmortem interval were responsible for the postmortem redistribution of heroin metabolites at a great rate, morphine was stable due to minimum postmortem redistribution and a reliable metabolite for postmortem toxicology, vitreous humour was affected by immersion and results in less reliable, bile specimens could be valuable for postmortem toxicology in heroine fatality cases without being influenced by environment and postmortem interval changes.