Mali müşavirlik mesleğinin Türkiye'deki yeri,sorumlulukları ve vergi denetimindeki önemi: Şanlıurfa üzerine bir inceleme
The position of financial consultancy in Turkey, responsibilities and importance in tax control: An analysis on Şanlıurfa
- Tez No: 624012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TÜRKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmada, Türkiye'de mali müşavirlik mesleğinin yeri, sorumlulukları ve vergi denetimindeki önemiyle ilgili Şanlıurfa ilinde bir inceleme yapılmıştır. Bu bağlamda Şanlıurfa ilinde görev yapan 184 serbest muhasebeci ve mali müşavire anket uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, mali müşavirler için en önemli amacın gerçek ve doğru vergi beyanında bulunmak olduğu, meslek mensuplarının vergi suçlarını önleme noktasında önemli bir faktör oldukları ve sorumluluk hissettikleri tespit edilmiştir. Katılımcılara göre vergi kaybını önlemenin meslekte en önemli amaçlardan biri olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda katılımcılar, meslek mensuplarının hak ettikleri saygınlığı görmediklerine inanmakta ve bu sorunun mesleğin daha fazla tanıtılması ile çözülebileceğini düşünmektedirler. Bunun yanında, meslek mensuplarının haklarını korumak için gerek birlikler gerekse odalar konusunda bütünlüğün sağlanması gerekmektedir. Devletin en önemli gelir kaynağını oluşturan vergilerin sürekli olarak beyan usulüne göre doğması, bu vergilerin doğruluğunu ve denetimini sağlayan idari fonksiyon oluşturulmasına sebep olmuştur. Devlet tarafından yetkili kılınan SMMM ve YMM'lere, kurumların çalışmaları ve sonuçlarının doğru ve güvenli bir biçimde işlemesinin sağlanması ve faaliyet sonuçlarının mevzuat sınırları içerisinde denetlenmesi yetkisi verilmiştir. Günümüz şartları dikkate alındığında, düşük vergi ödemek isteyen mükellefler, beyanlarını doğru bir şekilde beyan etmemekte ve bu durumda devlete az vergi ödemektedirler. Toplumda huzur ve güven ortamının sağlanması, vergi suçunun önüne geçilmesi için vergi denetiminin önemi büyüktür. Konu ile ilgili bir takım mevzuat çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışma, mali müşavirlerin sorumluluklarını vergi denetimi boyutunda ele alması bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an investigation is carried out in Şanlıurfa regarding the profession of public accountant in terms of its place in Turkey, its responsibilities and its importance in tax audits. Within this scope, a questionnaire is conducted with 184 public accountants and independent accountants working in Şanlıurfa. Collected data is analyzed with SPSS statistical software. As a result of the study, it is identified that the most important goal for public accountants is to declare true tax returns while they are an important factor to feel responsible to prevent the tax offences of the members of the profession. According to the participants, one of the most important goals is to prevent tax exclusion. Also, the participants believe that the members of the profession are not receiving the reputation that they deserve while thinking that this problem can be solved by publicizing the profession. Besides, so as to secure the rights of the members of the profession, a unity should be established in terms of both communities and chambers. As Taxes, constituting the most important source of income for the state, spring from a procedure of declaration, it necessitates the formation of a governmental function to audit tax declarations. The state gave independent accountants and financial advisors, and certified public accountants the right to audit the outcomes of activities within the boundaries of the laws and regulations in order to secure that the activities and outcomes of institutions can operate in a straight way. Considering today's conditions, taxpayers who aim to pay low taxes do not truly declare their taxes; therefore, they pay low taxes to the government. Tax auditing is considerably important to establish peace and security in the society and to prevent tax offences. A number of regulatory attempts have been made regarding the issue. This study is important as it deals with the responsibilities of financial accountants in terms of tax auditing.