Mehdi Hüseyin'in eserlerinde insan
The people in the Mehdi Hüseyin's works
- Tez No: 624017
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ ABDULLAH ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin kurulmasıyla Sosyalist Realizm adlı ideolojik yapı oluşturulur ve bu akım edebiyat ve sanatın sınırlarını çizer. Önce Lenin sonra Marx ve Engels tarafından geliştirilen bu akım bazı yazarlar tarafından olumlu, bazıları tarafından olumsuz karşılanır. Mehdi Hüseyin, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğindeki halkların edebiyatının dünyanın en zengin edebiyatlarından biri olduğunu düşünür ve bunun nedenini Sosyalist Realizmin edebiyata yeni bir aşama getirmesinde görür. Yazara göre sanatın değeri insanlığa hizmet ettiği kadardır. Bu yüzden Sovyet yazarı, hayatın gerçeklerini, insanlığa dair birçok şeyi topluma düzgün bir dille anlatmalıdır. Mehdi Hüseyin, Sovyet edebiyatının her yönüyle halkın isteklerini dile getiren edebiyat olduğuna, Komünist Partisine üye olmayan bir sanatçının bile Sosyalist Realizm eşliğinde iyi eserler oluşturabileceğine inanır. Çalışmamızda Sovyet dönemini genel olarak ele aldık, Sovyet dönemi öncesi ve sonrasında Azerbaycan edebiyatına baktık ve Mehdi Hüseyin'in eserlerini anlatılışı ve tanıtılışı itibariyle incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
With establishment of Union of Soviet Socialist Republics, ideological structure called Socialist Realism was constituted and this movement drew the lines of literature and art. Developed by firstly Lenin, then Marx and Engels, this movement was reacted positively by some authors and negatively by some of them. Mehdi Huseyn thought that literature of nations in the Union of Soviet Socialist Republics was one of the richest literatures of the world and he saw the reason of this at which Socialist Realism brought a new stage to literature. For the author, value of art is as much as it has served to humanity. For this reason, Soviet author should tell realities of life and a lot of things on humanity to society by a proper language. Mehdi Huseyn believed that Soviet literature was a literature which expressed wishes of the folk in its every aspect and that even an artist who was not member of Communist Party could create good works accompanied by Socialist Realism. In our study, we addressed the Soviet period in general, looked at Azarbaijani literature pre- and post- the soviet period, and tried to examine Mehdi Huseyn's works in terms of their narrations and introductions.