Son dönem böbrek yetmezliği tanılı hastalarda kan speksin seviyelerinin araştırılması
Blood spexin level investigations in patients who get diagnosed with end-stage renal disease
  1. Tez No: 624090
  2. Yazar: GİZEM İNCESU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE AYGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Speksin, iştah, gıda alımı, vücut ağırlığının düzenlenmesi ve enerji dengesini kontrol etmede rol oynayan bir nöropeptiddir. Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) tanılı hastalarda serum speksin düzeyi ile ilgili çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda SDBY hastalarında serum speksin seviyeleri ve nütrisyonel parametrelerle ilişkisini araştırma amaçlandı. Çalışmaya 30 hemodiyaliz (HD) hastası ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı kişi alınmıştır. Hastaların serum speksin seviyeleri HD öncesi ve sonrası çalışıldı. Hastaların beslenme durumunu ve vücut kompozisyonunu değerlendirmek için Mini Nutrisyonel Değerlendirme (MND) testi ve Tanita 330 sc cihazı ile biyoelektrik impedans analizi (BİA) yapıldı. Elde edilen demografik ve laboratuvar verilerinin serum speksin seviyeleri ile ilişkisi değerlendirildi. İstatistiksel analizlerin yapılmasında SPSS 22 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Spexin is a neuropeptide that plays a role to control food intake, appetite, redressing of body weight and energy balance. In patients who get diagnosed with end stage renal disease (ESRD), there is no study on serum spexin level. The aim of our study was to investigate the relation between serum spexin and nutritional parameters in ESRD patients. In the study, 30 hemodialysis patients (HD) and as control group, 30 healthy individuals were included. Serum spexin levels of the patients were studied before and after HD. To assess the nutritional conditions and body compositions of the patients, mini nutritional assessment test (MNA) and with Tanita 330 sc device, bioelectric impedence analysis (BIA) was carried out. The relation of acquired demographic and laboratuary datas to serum spexin level was assessed. In the making of statistical analysis, SPSS 22 pocket program was used.