Geriatrik bireylerde farklı fiziksel performans düzeylerinin ikili görev performansı üzerine etkileri ve ilişkisi
The effects and relationship of different physical performance levels on dual-task performance in geriatric individuals
  1. Tez No: 838306
  2. Yazar: MERVE AKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada geriatrik bireylerde farklı fiziksel performans düzeylerinin ikili görev performansı üzerine etkileri ve ilişkisi araştırıldı. Bireylerin bilişsel düzeyleri Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği ile; fiziksel performansları Alusti Test, zamanlı kalk yürü testi (ZKYT), 30 saniye kalk otur testleri (30sn KOT) ile; ikili görev performans ölçümleri 10 metre yürüme testi (tekli görev; motor-motor ve motor-kognitif) ve Dual Task Ölçeği ile değerlendirildi. Dual Task Anketi ile Alusti Test arasında negatif yönlü düşük düzey, ZKYT ile pozitif yönlü orta düzey, 30sn KOT ile negatif yönlü orta düzey, 10m Yürüme Testi ile pozitif yönlü orta düzey istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (sırasıyla r=-0,223; r=0,399;r=-0,336; r=0,365). Bireyler Alusti test skorlarına göre iyi hareket düzeyi ve çok iyi hareket düzeyi olan kişiler olarak 2 gruba ayrıldığında ikili görev performansı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0,05). Bu çalışmada geriatrik bireylerin fiziksel fonksiyonları iyi olduğunda ikili görevlerde de başarılı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects and relationship of different levels of physical performance on dual-task performance in geriatric individuals. The cognitive levels of the individuals were assessed using the Montreal Cognitive Assessment Scale, while their physical performance was measured using the Alusti Test, Timed Up and Go Test(TUG), and 30-Second Chair Stand Test (30s CST). Dual-task performance was evaluated using the 10-Meter Walk Test (single task; motor-motor and motor-kognitive) and Dual Task Scale. The results of the study revealed statistically significant relationships between the Dual Task Scale and Alusti Test (negative low level), TUG Test( positive moderate level), 30s CST(negative moderate level), and 10-Meter Walk Test(positive moderate level) (r=0.223, r=0.399, r=-0.336, r=0.365, respectively). When individuals were divided into two groups based on their Alusti Test scores as having good or very good movement levels, no statistically significant difference was observed in terms of dual-task performance(p>0.05). This study demonstrated that geriatric individuals can perform well in dual-task situations when their physical functions are good.