Geriatrik bireylerde farklı ikili görev eğitimlerinin denge, düşme korkusu ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of different dUAL-task training on balance, FEAR of falling and quality of life in geriatric individuals
- Tez No: 728523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç : Geriatrik bireylerde entegre ve ardışık ikili görev eğitimlerinin denge, düşme korkusu, yürüme hızı, ikili görev maliyeti, bilişsel durum ve yaşam kalitesine etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve yöntem : 58 katılımcı rastgele Entegre İkili Görev (EİG) ve Ardışık İkili Görev (AİG) grubu olarak ayrılmıştır. 8 hafta, haftada 2 gün uygulanan eğitimlerin öncesi ve sonrasında; Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Zamanlı Kalk-Yürü Testi Standart (ZKY-ST), Zamanlı Kalk-Yürü Testi Bilişsel (ZKY-BİL), Tinneti Düşme Etkinlik Ölçeği (TDÖ), 10 metre Yürüme Hızı Tekli Görev (10m YH-TG), 10 metre Yürüme Hızı Bilişsel (10m YH-BİL), İkili Görev Maliyeti Hesaplaması (İGM), Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MOCA), Yaşlılar için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Anketi (Whoqol-Old) kullanılmıştır. Bulgular : Tekli görev denge, yürüme hızı ve yaşam kalitesi parametrelerinde eğitim modellerinin benzer düzeyde etkin olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of integrated and consecutive dual-task training on balance, fear of falling, walking speed, dual-task cost, cognitive status and quality of life in geriatric individuals. Materials and methods: 58 participants were randomly divided into Integrated Dual-Task (IDT) and Consecutive Dual-Task (CDT) groups. The sessions performed for 8 weeks, 2 days a week. The Berg Balance Scale (BDS), Timed Up and Go Test-Standard (TUG-ST), Timed Up and Go Test-Cognitive (TUG-COG), Tinetti Falls Efficiency Scale (FES), 10 meters Walking Speed Single-Task (10MWT-ST), 10 meters Walking Speed-Cognitive (10MWT-COG), Dual-Task Cost (DTC), Montreal Cognitive Assessment Questionnaire (MOCA), World Health Organization Quality of Life Questionnaire (Whoqol-Old) were perfomed before and after the intervention Results: It was determined that training models were similarly effective in terms of single-task balance, walking speed and quality of life parameters (p0.05).