Sabit protetik restorasyonlarda kullanılan altyapı materyallerine alternatif olarak sunulan PEEK (polietereterketon) alt yapılarla diğer altyapı materyallerinin marjinal adaptasyon ve yüzey özellikleri açısından karşılaştırılması
Comparison of PEEK (polyetereterketon) frameworks and other framework materials presented as an alternative to the framework materials used in fixed prosthetic restorations in terms of marginal adaptation and surface properties
  1. Tez No: 624131
  2. Yazar: CEVDET ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmada, CAD/CAM teknolojisi ile üretilen PEEK (Polietereterketon), zirkonya, direkt metal lazer sinter (DMLS) Co-Cr, ile konvansiyonel olarak üretilen metal alt yapıların marjinal adaptasyonlarının karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Toplamda 80 adet paslanmaz çelik güdük silikon kalıplara gömülerek ana model elde edildi ve bu ana modeller üzerinden CAD/CAM teknolojisi üretilen PEEK, Zirkonya ve DMLS Co-Cr alt yapılar ile konvansiyonel olarak üretilen döküm metal alt yapılar (n=20) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Marjinal gap, stereo mikroskop ile x20 büyütmede ölçüldü. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, ikili grupların karşılaştırılmasında, veriler Kolmogrov–Smirnov ve Shapiro-Wilk testlerine göre normal dağıldığından ve varyantları farklılık gösterdiğinden Post Hoc çoklu karşılaştırma testi Tamhane's T2 ile tek yönlü ANOVA kullanıldı. Konvansiyonel döküm metal, Laser sintered Co-Cr, CAD/CAM milling Zirkonya ve CAD/CAM PEEK alt yapı materyallerinin yüzey özelliklerini taramalı elektron mikroskobu ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to compare the marginal adaptations of metal frameworks, frameworks produced by PEEK (Polyetheretherketone), zirconia, direct metal laser sinter (DMLS) Co-Cr produced with CAD/CAM technology. Materials and Methods: A total of 80 stainless steel stumps were embedded in silicone molds, and the main model was obtained and PEEK, Zirconia and DMLS Co-Cr frameworks produced by CAD/CAM technology and metal frameworks produced conventionally (n = 20) were divided into 4 groups. Marginal gap was measured with a stereo microscope at x20 magnification. In addition to descriptive statistics in the evaluation of the data, the one-way ANOVA was used with the Post Hoc multiple comparison test Tamhane's T2 since the data were normally distributed and variants differ according to the Kolmogrov – Smirnov and Shapiro-Wilk tests. The surface properties of conventional cast metal, Laser sintered Co-Cr CAD/CAM milling Zirconia and CAD/CAM PEEK framework materials were examined with scanning electron microscope.