Cinsel istismara uğrayan çocuklarda internet bağımlılığı, siber mağduriyet ve psikososyal değerlendirme
  1. Tez No: 624135
  2. Yazar: EMRE YULUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS DOKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na cinsel istismar iddiası ile gönderilen çocuklardaki internet bağımlılığı ve siber mağduriyetin sosyodemografik özellikler ve psikosoyal düzeyleri ile ilişkisini ortaya koyma amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp Polikliniği'ne cinsel istismar iddiası ile başvuran 41 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmamızda kendi hazırladığımız Sosyodemografi Veri Formu ile birlikte Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu, Çocuklar için Sürekli Anksiyete, Çocuklar için Durumluk Anksiyete, Siber Mağduriyet ve Çocuklar için Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde sürekli değişkenlerin normallik kontrolü Shapiro Wilk testi ile yapılmıştır. Değişkenler normal dağılıma uygunluk göstermektedir. Bağımsız iki grup için ortalama karşılaştırmasında Student's t test, ikiden fazla grup için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), post hoc testlerden ise Tukey kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikleri ortalama ve standart sapma ile ifade edilmiştir. Kategorik değişkenlerin analizinde ise Ki-Kare testi kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikleri frekans ve yüzde ile ifade edilmiştir. Çalışmamızda tespit edilen en küçük çocuk yaşı 9 iken, en büyük çocuk yaşı 18'di. Olguların %78'i (n=32) kız çocuğu, %22'si (n=9) erkek çocuğu olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between internet addiction and cyber victimization with sociodemographic characteristics and psychosocial levels of children examined for alleged sexual abuse in Mersin University Medical Faculty Forensic Medicine Department. The population of the study consists of 41 children who applied to Mersin University Medical Faculty Hospital Forensic Medicine Clinic with the claim of sexual abuse. In our study, Sociodemography Data Form, Young Internet Addiction Test Short Form, Continuous Anxiety for Children, State Anxiety for Children, Cyber Victimization and Depression Scale for Children were used. In data analysis, the normality control of continuous variables was performed with the Shapiro Wilk test. Variables are suitable for normal distribution. Student's t test was used in the average comparison for two independent groups. One Way Variance Analysis (ANOVA) test was used for more than two independent groups. Tukey was used among post hoc tests. Descriptive statistics are expressed as mean and standard deviation. Chi-Square test was used in the analysis of categorical variables. Descriptive statistics are expressed in frequency and percentage. In our study, 78% (n:32) of the cases were girls and 22% (n:9) were boys. While the youngest child in our study was 9 years old, the oldest child was 18 years old.