Sosyal çalışmacı ve adli tıp uzmanları gözlemlerine göre çocuk cinsel istismarında ikincil mağduriyetin sebeplerini inceleme
Examining the causes of secondary victimization in child sexual abuse according to the observations of social workers and forensic experts
- Tez No: 874520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BELMA GÖLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Forensic Medicine, Psychology, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Çocuk cinsel istismarı geçmişte olduğu gibi günümüzde de insan hayatını etkileyen en önemli hususlardan biri olmaya devam etmektedir. İstismara uğrayan çocukların mağduriyetlerini azaltmak amacıyla kurulan kurumların da mağdur çocuklarda ikincil mağduriyete neden olduğu gözlemlenmektedir. Cinsel istismara uğramış çocukların adli süreç içerisinde deneyimledikleri ikincil mağduriyetin sebeplerini belirlemek ve analiz etmek amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Araştırmanın özneleri, çocuk izlem merkezleri, adli görüşme odaları, adliye ve Adli Tıp Kurumu'nda cinsel istismara uğramış çocuklarla direkt görüşme sağlayan 110 adet sosyal çalışmacı ve 100 adet adli tıp hekiminden oluşmaktadır. Tez çalışmasına sosyal çalışmacılardan 65 kadın (%59,1) 45 erkek (%40,9) olmak üzere yaşları en az 24 ve en çok 65 olan toplamda 110 kişi katılmıştır. Adli tıp hekimlerinde ise yaşları en düşük 27 en yüksek 59 olan 50'si kadın 50'si erkek olmak üzere 100 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak bilgilendirilmiş onam formunun ardından her iki grup için de ayrı ayrı hazırlanmış kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda ikincil mağduriyet oluşturabilecek risk faktörleri belirlenerek sosyal çalışmacılar ve adli tıp uzmanlarının deneyimlerinden yararlanarak bir kısmının 5'li likert tipi, bir kısmının evet/hayır, çoktan seçmeli ve açık uçlu soruların oluşturduğu anket formu kullanılmıştır. Örnekleme gönüllülük esasına dayalı oluşturulmuş, online ve çevrimiçi şekilde gelişigüzel örnekleme yöntemi veriler toplanmıştır. Katılımcıların bilgileri doğrultusunda frekans analizi, bağımsız örneklem t testi ve chi-square testleri ile analizler tamamlanmış olup, açık uçlu sorular da nitel kapsamda değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda kadın ve erkek katılımcılar arasında genel olarak anlamlı farklılıklar sıklıkla bulunamamış olsa da belirlenen ikincil mağduriyet nedenlerinin birçoğunun günümüzde devam ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Child sexual abuse continues to be one of the most important issues affecting human life today, as it was in the past. It is observed that institutions established to reduce the victimization of abused children also cause secondary victimization in victimized children. This study was planned to determine and analyze the causes of secondary victimization experienced by sexually abused children during the judicial process. The subjects of the research consist of 110 social workers and 100 forensic physicians who provide direct interviews with children who have been sexually abused in child monitoring centers, forensic interview rooms, courthouses and the Forensic Medicine Institute. A total of 110 social workers, 65 women (59.1%) and 45 men (40.9%), aged at least 24 and at most 65, participated in the thesis study. Among forensic medicine physicians, 100 people, 50 women and 50 men, whose ages ranged from 27 to 59, participated. Following the informed consent form, a personal information form prepared separately for both groups was used as a data collection tool. In addition, the researcher determined the risk factors that may cause secondary victimization in line with the literature and benefited from the experiences of social workers and forensic medicine experts. A survey form, some of which consisted of 5-point Likert type questions and some of which consisted of yes/no, multiple choice and open-ended questions, was used. Sampling was done on a voluntary basis, and data was collected online and online by random sampling method. In line with the information of the participants, analyzes were completed with frequency analysis, independent sample t test and chi-square tests, and open-ended questions were also evaluated in a qualitative context. As a result of the study, although generally significant differences were not found between male and female participants, it was observed that many of the identified secondary causes of victimization continue today.