Cinsel istismara uğrayan çocuklarda travma sonrasında yapılan aerobik egzersizlerin psikiyatrik semptomlar ve fiziksel uygunluk üzerine etkisi
The effects of aerobic exercises on psychiatric symptoms and physical fitness in posttraumatic period in children exposed to sexual abuse
- Tez No: 638032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı, cinsel istismar mağduru çocukların tedavilerinde fizyoterapide kullanılan aerobik egzersizlerin depresyon ve anksiyete gibi post-travmatik stresle ilişkili bazı bulgular ve fiziksel uygunlukla ilişkili aerobik endurans, esneklik ve kassal endurans üzerine etkilerini araştırmaktı. Çalışma 3 grup olacak şekilde planlandı ve toplam 34 olgu dahil edildi. Gruplar; kontrol, ev egzersizi ve fizyoterapist eşliğinde egzersiz yapanlar olarak belirlendi. Egzersiz gruplarına haftada 2 gün-12 hafta aerobik egzersiz uygulandı. Depresyon (Çocuklar için Depresyon Ölçeği-ÇDÖ), anksiyete (Anksiyete ile İlişkili Bozuklukları Tarama Ölçeği-AİBTÖ), travma sonrası stres tepkileri (Çocuklar için Travma Sonrası Stres Tepki Ölçeği-ÇTSS-TÖ), dissosiyatif bulgular (Ergen Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği-E-DYÖ), fiziksel aktivite (Fiziksel Aktivite Soru Formu-FASF), kardiyovasküler kapasite (6 Dakika Yürüme Testi-6DYT), endurans (1 Dakika Mekik ve Şınav Testleri), esneklik (Otur-uzan ve Gövde Lateral Fleksiyon Testleri) ve yaşam kalitesi (Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği-ÇİYKÖ) parametreleri tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to search the effects of aerobic exercises used in physiotherapy on some findings related to post-traumatic stress such as depression and anxiety and on aerobic endurance, flexibility and muscular endurance associated with physical fitness in the treatment of children exposed to sexual abuse. The study was planned as 3 groups and 34 cases were included. Groups were stated as control, home exercise and physiotherapist-guided. Aerobic exercises were applied for 2 days-12 weeks. Depression (Children Depression Inventory-CDI), anxiety (The Screen for Child Anxiety Related Disorders-SCARED), post-traumatic stress responses (Child Post Traumatic Stress Reaction Index-CPTS–RI), dissociative findings (Adolescent Dissociative Experience Scale-A-DES), physical activity (The Physical Activity Questionnaire for Children-PAQ-C), cardiovascular capacity (6-min walk test-6 MWT), endurance (1-Minute Sit-up and Push-Up Tests), flexibility (Sit-and-Reach and Trunk Lateral Flexion Tests) and quality of life (Quality of Life Scale for Children-QoL-C) parameters were evaluated at before and after treatment.