Kardiyotoksik etkili kemoterapötik ajanların vasküler sertlik üzerindeki etkilerinin osilometrik olarak değerlendirilmesi
Oscillometric evaluation of the effects of cardiotoxic chemotherapeutic agents on vascular stiffness
  1. Tez No: 624138
  2. Yazar: ÖMER KERTMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN GÜLEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Birçok klinik çalışma göstermiştir ki arteryal sertlikteki değişim gelişebilecek kardiyovasküler olayların erken dönem belirtecidir. Biz de çalışmamızda kardiyotoksik etkili kemoterapötik ajanlar ile tedavi edilen hastalarda tedaviye bağlı kardiyovasküler etkileri saptamak amacıyla arteryal sertlik parametrelerini değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamız prospektif bir vaka-kontrol çalışmasıdır. 30'u yeni tanı almış kanser hastası, 40'ı hasta grubuna benzer yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip kontrol grubu olmak üzere çalışmamıza 18-50 yaş arası toplam 70 gönüllü dahil edilmiştir. Hipertansiyon, diyabet, bilinen kardiyak hastalıklar, obezite, sigara ve alkolizm dışlama kriterleri olarak belirlenmiştir. Bütün gönüllülerin başlangıç osilometrik arteryal sertlik parametreleri ve ekokardiyografik parametreleri ölçülmüştür. Bütün ölçümler hasta grubunda kemoterapi protokolü tamamlandıktan bir ay sonra tekrarlanmıştır. Bulgular: Kemoterapi öncesi arteryal sertlik değerleri hasta grubu ile kontrol grubunda benzerdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: It was shown in many clinical trials that arterial stiffness is an early predictor of cardiovascular events. Since cancer patients who have been treated with cardiotoxic chemotherapeutic agents experience an increased risk of cardiovascular events, we aimed to evaluate the arterial stiffness in cancer patients taking cardiotoxic chemotherapeutic agents. Patients and Method: Our study was a prospective, case-control study involving 70 participants. 30 of the participants were newly diagnosed cancer patients, and 40 were age- and sex-matched healthy individuals. Their ages were between 18 and 50 years. Hypertension, diabetes mellitus, known cardiac diseases, obesity, smoking, and alcoholism were the exclusion criteria. We measured baseline oscillometric arterial stiffness parameters and transthoracic echocardiographic parameters of all participiants. For cancer patients, the measurements were repeated one month after completion of the chemotherapy protocol. Results: Before chemotherapy, cancer patients had similar values for arterial stiffness as the control group.