Video-yardımlı torakoskopik sempatektomi uygulanan hastalarda postoperatif analjezi yönetiminin retrospektif analizi
Retrospective analysis of postoperative analgesia management in patients undergoing video-assisted thoracoscopic sympathectomy
- Tez No: 624137
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUD YAPICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Torakoskopik Sempatektomi için son yıllarda, supin pozisyon ve tek port kullanılarak, klips uygulaması ile gerçekleştirilen operasyon yöntemi tanımlanmıştır. Bu yöntemle daha az doku hasarı oluştuğundan daha az ağrı beklenebilir. Bu cerrahi yönteme bağlı postoperatif analjezi yönetiminin nasıl olması gerektiğini gösteren bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu amaçla, kliniğimizde hiperhidrosiz nedeniyle 2017-2019 tarihleri arasında supin pozisyonda, tek port ve klips yöntemiyle uygulanan Torakoskopik Sempatektomi operasyonlarında, postoperatif analjezi yöntemlerinin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda supin pozisyonda, tek port ve klips yöntemiyle uygulanan 28 hastanın dosyaları geriye dönük tarandı. Bu dosyalardan hastaların demografik, operatif ve postoperatif verileri kaydedildi. Uygulanan analjezi yöntemi, postoperatif İV morfin tüketimi, ekstübasyondaki, 6, 24 ve 48. saatlerdeki VAS değerleri kaydedildi. İntratekal morfin uygulanan (Grup ITM, n=14) hastalara anestezi indüksiyonu sonrası 3 ml serum fizyolojik içine 0,6 mg morfin uygulanmıştır. Bu hastalara Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) ile İV morfin, 1 mg bolus 30 dk kilitli kalma süresi ile postoperatif verilmiştir. İntratekal girişim uygulanmayan hastalara (Grup HKA, n=14) sadece İV HKA aynı şekilde verilmiştir. Grupların ağrı skorları değerlendirildiğinde; ekstübasyon sonrası ve postoperatif 6. saat ağrı skorları, ITM uygulanan hasta grubunda, HKA grubuna göre, istatistiksel açıdan anlamlı olarak düşük bulunmuştur. ITM uygulanmayan grupta, postoperatif ilk 24 ve 48. saatteki İV morfin tüketimleri istatistiksel açıdan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışma; supin pozisyon, tek port ve klips yöntemiyle gerçekleştirilen torakoskopik sempatektomi operasyonları sonrası ağrı yönetiminde, ITM ile yeterli bir analjezi sağlansa da, İV HKA yöntemiyle morfin uygulamasının yeterli olabileceği ve bu yöntemle ameliyat edilecek hastalarda, rejyonel bir girişimin gerekmeyebileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The method of operation carried out by clip application that utilizes the supine position and single port for thoracoscopic sympathectomy has been defined in recent years. This method leads to less pain as less tissue damage occurs. There is no known or reported study that shows how postoperative analgesia in accordance with this surgical method management should be. For this purpose, this study emanating from hyperhydrosis complaints in our clinic aimed to investigate the effectiveness of postoperative analgesia methods in the thoracoscopic sympathectomy operations that were performed between 2017 and 2019 in the supine position with a single port and clip method. In our study, the files of 28 patients placed in a supine position with a single port and clip method were browsed retrospectively. Demographic, operative and postoperative data of the patients were recorded from these files. The applied analgesia method, postoperative IV morphine consumption, VAS values at extubation, the 6th, 24th and 48th hours were recorded. Patients administered intrathecal morphine(Group ITM, n = 14) applied 0,6 mg of morphine in 3 ml saline after anesthesia induction. These patients were administered postoperatively with Patient-Controlled Analgesia(PCA) with IV morphine, 1 mg bolus 30 minutes lock-out time. Only IV PCA(Group HKA, n = 14) was given in the same way to patients without intrathecal administration. The assessment of the pain scores of the groups suggests that post-extubation and postoperative 6th hour pain scores were found to be statistically significantly lower in the ITM-treated patient group than in the PCA group. In the group without ITM, the use of IV morphine in the first 24th and 48th hours postoperatively was statistically significantly higher. The results of this study show that In the management of pain after thoracoscopic sympathectomy operations performed with this method, we believe that even though an adequate analgesia is provided through ITM, morphine administration by IV PCA method may be sufficient, and a regional administration might not be required in patients that will be operated by using this method.