K.K.T.C'deki siyasi partilerin Kıbrıs sorununa bakışı
The View of TRNC political parties about Cyprus comflict
  1. Tez No: 62414
  2. Yazar: ERÇİN TEKAKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ONULDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ıoı ÖZET Bu araştırmada, Kıbrıs sorununun tanımı ve sorunun uluslararası İlgi odağı haline gelişini belirlemeye çalıştıktan sonra Kıbrıs sorununun ne- tiliği üzerinde de durularak bu sorun çerçevesindeki Türk Politikaları açıklanmıştır. Bunun yanında Kıbrıs Cumhuriyeti' nden dışlanan Kıbrıslı Türklerin ilk siyasi örgütlenme çalışmaları üzerinde de durularak, bu örgütlenme süreci içerisinde ortaya çıkan siyasi partiler ve onların Kıbrıs sorununa bakışlarını ayrıntılı olarak incelemek araştırmanın temel amacını oluşturmuştur. Sonuçta incelenen partilerin Kıbrıs sorunu konusunda belirgin bir uzlaşmazlık içerisinde olduğu ortaya çıkmıştır. Uzlaşmazlık ilk önce par tilerin Kıbrıs sorununun doğuşu ve gelişimi ile ilgili görüşlerinde ortaya çıkmıştır. İkinci uzlaşmazlık ise Kıbrıs Türk halkının geleceğinin belir lenmesinde başat rolü oynayacak olan Kıbrıs sorununun çözümü konu sundaki görüşlerde belirmiştir. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MEBKTIİ
Özet (Çeviri)
100 SUMMARY İn this study an attempt has been made to deseribe The Cyprus question and to explain how it became a center of international interest. Then the structure of the question was set out and the Turksh Policies on it were elaborated upon. After that, the First activities for political organization of the Turks of Cyprus who were ousted from the Cyprus Republic Were explained. Another Fundamental aim of this study has been to give detailed in formation on the political parties set up during that period of political organization and also the viewpoints of these parties on the Cyprus question. The study of each party's views on the Cyprus question showed that there was disagreement among them. First of all, they do not agree on how the Cyprus question came about and how it developed. The second point of disagreement is on, how the Cyprsu Question should be solved, a matter of prime importance for the determinatoin of the future status of the Turkish people of Cyprus. It became apparent, as the research developed that The reason of disagreement among the parties studied, Lies in the fact that they be long to different ideologies. Thus, this Thesis porves that there is no national consensus on have best to resolive tha Cyprus question.