Yumuşama döneminde Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Örgütü'ndeki politikası
Turkish policy at the United Nations Organization during the detente period
- Tez No: 62415
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ SİNA GÜREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
185 ÖZET 1964-1979 yıllarını kapsayan Yumuşama Döneminde Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Örgütü Genel Kurulu'nun gündemine gelen önemli siyasi ve ekonomik sorunlar ile ilgili davranış kalıplarının incelendiği bu çalışmanın amacı, Ankara'nın 1960'lı yıllarda başlayan çok-taraflı dış politika yönetiminin sınanmasıdır. Türk dış politikasının analizinde karar verme sürecini, iç ve dış faktör ile kamuoyunun tepkisi ve karar vericilerin algılamaları perspektifinden değerlendiren sistem düzeyi kullanılmıştır. Birleşmiş Milletler Örgütü'nün sistem içindeki rolünün Ankara'nın örgüt içindeki davranış kalıplarının saptanabilmesi için ise Örgütü Uluslararası sistemin bir uzantısı olarak kabul eden neo-realist yaklaşım benimsenmiştir. Toplam altı bölümden oluşan çalışmamın giriş bölümünde amaç ve yöntem İncelendikten sonra, ikinci bölümde Yumuşama döneminin Türkiye gibi orta büyüklükteki devletlere sunduğu açılımın değerlendirilebilmesi için detant sürecinin niteliği üzerinde durulmuş, üçüncü bölümde ise 1945 sonrası uluslararası konjonktürün yapısı ile üye ülkelerin dış politikalarına etkisi incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Türkiye'yi çok-taraflı politika benimsemeye yönelten nedenler ile sözkonusu politikanın unsurları ele alınmış, bu yönelimin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun gündemine gelen önemli siyasi ve ekonomik sorunlar ile ilgili186 tutumunu ne şekilde etkilediği beşinci bölümde incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
187 SUMMARY The aim of this study is to evaluate the nature of multi-polar foreign policy of Turkey during 1964-1979 by analyzing voting patterns on the important political and economic issues at the United Nations General Assembly. System level which foresees the decision-making process as an output of domestic and foreign factors, public opinion's reactions and decision-makers' perceptions, is used in analyzing Turkish foreign policy. The role of the General Assembly in the international arena is evaluated by neo-realist approach that accepts the international organizations as an organic part of the international system. The thesis is made up of six chapters. In the introduction, the aim and method are explained. The second chapter analyses the detente period to put forward the opportunities provided for regional middle- powers such as Turkey in the conduct of foreign policy. The third chapter on the other hand, focuses on the effects of the developments of the post World War on the General Assembly. In the fourth chapter, domestic and international developments that urge Turkey to adopt a multi-polar foreign policy and the essence of this new foreign policy are analyzed. Fifth chapter on the other hand, focuses on the reflections of Turkey's policy on the voting patterns concerning the important polical and economic issues brought to the agenda of the General Assembly. The final chapter of the thesis is the conclusion..c mmktm mmiu mmuammu mam