Analitik hiyerarşi süreci ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak taşınmaz değer haritasının üretimi: Kalar şehri (Irak) örneği
Real estate property valuation using gis nad ahp: a case study city of Kalar/Iraq
- Tez No: 624177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sürdürülebilir kalkınma için faydalı bir araç olan arazi değerlemesi çalışmaları karmaşık bir karar verme sürecidir. Modern CBS teknolojileri bu karmaşık sürecin çözümünü kolaylaştırmaktadır. CBS çok sayıda veri seti ile çalışma imkânı sağlamaktadır. Dolayısı ile taşınmaz değerleme ve emlak değeri tespitinde CBS uygulamalarına eklenebilecek bir takım yöntem, teknik ve modeller ortaya konulmaktadır. Çok Kriterli Karar Analizi (ÇKKA) tekniklerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP), CBS teknolojisinin yardımıyla taşınmaz değerlemede kullanılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, nüfus ve diğer birçok bakımdan Irak'taki en hızlı büyüyen şehirlerden biri olan Kalar şehrinde CBS ve AHP yöntemleri kullanılarak arazi ve emlak değerlerinin tespit edilmesidir. Söz konusu bölge ile ilgili bugüne dek benzer bir araştırma bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise konu ile ilgili uzmanlaşmış bilim insanı yetersizliği ve konu ile ilgili bilgi eksikliğidir. Bu durum büyük bir problem teşkil etmektedir. Irak, taşınmaz değerleme konusunda gerekli adımları atamamış ve yetersiz kalmıştır. O nedenle, bu çalışmada CBS kullanılarak taşınmaz değerlerinin tespit edilmesi ve değerlemelerin insanlara daha iyi açıklanabilmesi ve belirlenen değerlerin daha etkili kullanılabileceği yerlere gönderilmesi hedeflenmiştir. Kalar şehrinin stratejik konumundan dolayı, çalışma alanındaki taşınmaz değerleri farklılık arz etmektedir. Bu çalışmada bu durumun çözülmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, Kalar şehrinin, konumsal anlamda, taşınmaz değer haritası CBS teknolojisinden yararlanarak oluşturulmuştur. Ayrıca, ÇKKA yöntemlerinden litertürde kullanılan ve karar analizlerinde etkin bir role sahip AHP kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
Real estate valuation of property, which is a useful tool for the sustainable development of a city, is a complex decision making process. Moreover, the modern GIS technologies facilitate such complex jobs in two ways GIS allows to work with large number of datasets, a number of methods, techniques or models could be embedded in GIS for real estate valuation suitability determining. Analytical Hierarchy Process (AHP), which is a kind of Multi-Criteria Decision Analysis (MCDA) technique, could be used for real estate valuation with support of GIS technology. The aim of this study is determined real estate valuation of property using GIS and AHP.besides there was no any research about this field until now. This is due to no scientists and less knowledge on it, so this is one of the biggest problems, Iraq generally is weak in this field & could not get benefits from it as necessity and use it for plans & government management. That's way I accepted determining the real estate values by using GIS, to more explain the values to people by this way I could get a lot of maps and highlighting the important and taking the service places that can make effect on the values. because we can feel the differ of the values of property in the study area this is due to the strategy location of Kalar and is a link from Iraq to Iran also the Sirwan river is going through east of Kalar. Our Purpose will be solve some of these problems.