KOAH akut alevlenme ile hastaneye yatan hastaların otur-kalk testi skoru değişiminin taburculuktan sonraki 1 ay içinde yeniden hastaneye yatış riskinin belirlenmesindeki yeri
Effectiveness of changes in sit to stand test scores in determining the risk of rehospitalization after 1 month of discharge from hospital in patients hospitalized with acute COPD exacerbation.
- Tez No: 624200
- Danışmanlar: DR. SİBEL BOĞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ: KOAH alevlenme ile hastanemize yatan hastaların başlangıçta ve taburculuk günü yapılan 1 dakikalık otur-kalk testindeki sayısal değişikliğin diğer taburculuk kriterleri ile uyumunu ve 1 ay içindeki erken rehospitalizayon riskinin belirlenmesindeki yerini saptamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi göğüs hastalıkları servislerine KOAH alevlenme ile yatan 88 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastalara KOAH veri formu dolduruldu. Bu formda hastaların demografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları, kullandıkları ilaçları, aşılanma durumları, stabil dönemdeki solunum fonksiyon testleri, fiziksel aktivite durumları, antropometrik ölçümleri, boy kilo ve vücut kitle indeksi, stabil dönemdeki mMRC ve CAT skoru, Charlson komorbidite indeksi, son 1 yılda acil başvuru ve hastane yatış sayısı, uzun süreli oksijen tedavisi ve noninvaziv mekanik ventilasyon kullanma durumu, hemogram, kan gazı ve CRP değerleri yer almakta idi. Hastalara yatışlarının 2. gününde ve taburculuktan önceki son 24 saatte otur-kalk testi yapıldı. GOLD kriterlerine göre taburcu edilen hastalar 1 ay süreyle takip edildi. 1 ay süre içinde hastane yatış durumları ve acil servis başvuruları tespit edildi. Başvuru sırasındaki ve taburculuktaki otur-kalk testi skorları arasında oluşan değişim miktarına göre hastalarda erken dönemde rehospitalizasyon riski değerlendirmesi yapıldı. BULGULAR: Çalışmamıza 75'i erkek, 13'ü kadın olmak üzere 88 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortanca değeri 67 (IQR 25-75:59-71). idi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 82'sinde (%93) sigara öyküsü mevcuttu. Yatışın 2. günü ve taburculuk günü yapılan otur-kalk testi skor farkı 2 ve üzeri artan hastaların taburculuk sonrası ilk 1 ayda daha az acil servise başvurduğu saptandı. Taburculuk günü yapılan otur-kalk testi skoru 15 ve üzeri olan hastaların taburculuk sonrası ilk 1 ayda daha az acil servise başvurduğu görüldü. SONUÇ: KOAH akut alevlenme ile yatan hastalarda, taburculuk sırasında 15 ve üzeri otur-kalk testi yapabilme veya başlangıçtaki otur-kalk testine göre 2 ve üstü artış gösterme durumu, klinik düzelme yanında hekime taburculuk kararında destek olabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: We aimed to determine the consistency of the quantitative difference in 1-minute sit-to-stand test scores at the time of admission and discharge of patients who were admitted to our hospital with COPD exacerbation with the other discharge criteria and to determine its role in assessing the risk of early rehospitalization within 1 month. MATERIAL AND METHOD: 88 patients,who were admitted to the chest diseases clinic of the University of Health Sciences Sureyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital with COPD exacerbation, were included in the study. The COPD patients data form was filled by the physician. Demographic characteristics of patients, co-existing diseases, medications used, vaccination status, pulmonary function test parameters, physical activity status, anthropometric measurements, height, weight, and body mass index, mMRC and CAT scores in stable period of the disease, Charlson comorbidity index, the number of emergency service admissions and hospitalizations in the last 1 year, long-term oxygen therapy and use of noninvasive mechanical ventilation, hemogram, blood gas, and CRP values were included in this form. Sit-to-stand tests were performed on the second day of hospitalization and in the last 24 hours before discharge. Patients discharged according to GOLD criteria were followed for 1 month. Hospitalization and emergency service admissions within 1 month were recorded. The risk of early rehospitalization was assessed based on the quantitative difference between sit-to-stand test scores at the time of admission and discharge. RESULTS: A total of 88 patients of which 75 were men and 13 were women, were included in our study. The median age of the patients was 67 (IQR 25-75:59-71). Eighty-two (93%) of the participants had smoking history. It was found that patients with a difference of 2 or more between sit-to-stand test scores at the time of admission and discharge have applied to the emergency department less frequently in the first month after discharge. Patients with a sit-to-stand test score of 15 and above at the time of discharge were found to have applied to the emergency department less frequently in the first month after discharge. CONCLUSION: Besides clinical improvement, ability to performe 15 and above sit-to-stand test score at the time of discharge or show a difference of 2 or more between the test scores at the time of admission and discharge may help to support the physician's decision to discharge in patients hospitalized with COPD acute exacerbations.