Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda proteinüri ve vitamin D ilişkisi
The relationship between proteinuria and vitamin D in patients with TYPE 2 diabetes mellitus.
  1. Tez No: 624201
  2. Yazar: MEHMET MOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR TABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
AMAÇ: Bu çalışmadaki amacımız tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda serum vitamin d ve albüminüri ilişkisini gözlemlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif çalışma Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yürütülmüştür. Çalışmaya iç hastalıkları polikliniğinde takipli diyabetes mellitus hastaları dahil edilmiştir. Çalışma grubunu 2016-2019 yılları arasında poliklinik başvurusunda bulunmuş olan 18 yaşından büyük tip 2 DM hastaları oluşturmaktadır. Hastalara ait demografik veriler ve laboratuar sonuçları hasta dosyalarından taranarak elde edildi. Elde edilen verilerle yapılan isttaistiksel analizlerde SPSS(Statistical Package for the Social Sciences) 21.0 paket programı ve Microsoft Excel 2016 programları kullanıldı ve p değerinin 0,05 'in altında olması anlamlı olarak kabul edildi. BULGULAR: Çalışmaya 87'ü kadın 139 hasta dahil edildi ve ortalama yaş 56.2±10,25 yıl idi. Hastaların çoğunun beden kitle indeksi 25'in üzerinde ve ACE inhibitörü veya ARB kullanıyordu ve diyabetik retinopati sıklığı %21,6 idi. İki cinsiyet arasında proteinüri ve vitamin d düzeyleri açısından bir fark yoktu (p>0.05). Vitamin d düzeyi normoalbuminürik grupta 19,09±15,46, mikroalbuminürik grupta 19,63±13,83 ve makroalbuminürik grupta 14,89±8,37 olarak saptandı ve tüm ikili kıyaslamalarda anlamlı farklılık yoktu (p>0.05) Vitamin D düzeyi düşük olan grubun vitamin D düzeyi normal olan gruba göre daha genç olduğu ve DRP sıklığının daha yüksek olduğu gözlendi. Vitamin D düzeyi düşük olan grupta açlık glukoz, GFR ve albuminüri düzeyleri daha yüksek iken, kreatinin düzeyi daha düşük olarak bulundu. İki grup arasında HbA1c düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı gözlendi.. Vitamin D düzeyi düşük olan grubun vitamin D düzeyi normal olan gruba göre daha genç olduğu ve DRP sıklığının daha yüksek olduğu gözlendi. Serum vitamin D düzeyi ile Ca , Pth düzeyleri arasında pozitif yönlü; Mg düzeyleri arasında ise negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptandı. SONUÇ: Vitamin d düzeyi düşük olan grup ile normal olan grup karşılaştırıldığında, albuminüri düzeyi, vitamin d düzeyi normal olan grupta daha düşük olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi (p:0.39). Literatürde D vitamini ile proteinüri arasındaki iliskiyi inceleyen çalısmalar daha çok retrospektif veya kesitsel planda yapılmıstır. Bu çalışmada da olgu sayısının yeterli olmayısı ve çalısmanın planı sonuçları etkilemektedir. Bu konuda prospektif, yeterli olgunun alındığı çalısmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: vitamin d , proteinüri, kreatinin, diyabetes mellitus
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Our aim in this study is to observe the relationship between serum vitamin D and albuminuria in patients with type 2 diabetes mellitus. MATERIALS AND METHODS: This retrospective study was conducted at the Ministry of Health University Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital. Patients with diabetes mellitus who were followed up in the internal medicine outpatient clinic were included in the study. The study group consists of type 2 DM patients older than 18 years old who applied to the outpatient clinic between 2016-2019. Demographic data and laboratory results of the patients were obtained by scanning from the patient files. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21.0 package program and Microsoft Excel 2016 programs were used in the statistical analysis made with the data obtained, and p value below 0.05 was considered significant. RESULTS: 139 patients, 87 of whom were female, were included in the study and the mean age was 56.2 ± 10.25 years. Most of the patients had a body mass index of 25 and ACE inhibitor or ARB, and the frequency of diabetic retinopathy was 21.6%. There was no difference in proteinuria and vitamin d levels between the two genders. (p>0.05). . Vitamin d level was 19.09 ± 15.46 in the normoalbuminuric group, 19.63 ± 13.83 in the microalbuminuric group and 14.89 ± 8.37 in the macroalbuminuric group, and there was no significant difference in all binary comparisons. (p>0.05). It was observed that the group with low vitamin D level was younger than the group with normal vitamin D level and the frequency of DRP was higher. In the group with low vitamin D levels, fasting glucose, GFR and albuminuria levels were higher, while creatinine level was lower. There was no significant difference between HbA1c levels between the two groups. It was observed that the group with low vitamin D level was younger than the group with normal vitamin D level and the frequency of DRP was higher. Serum vitamin D level and Urea, Creatinine, Albumin, Uric acid, Ca levels positively; A negative statistically significant correlation was found between GFR, K, PTH, Mg and Albuminuria levels. CONCLUSION: Compared to the group with low vitamin d level and normal group, albuminuria level was not statistically significant although it was lower in the group with normal vitamin d level. (P = 0.39). Studies in the literature examining the relationship between vitamin D and proteinuria are mostly done in a retrospective or cross-sectional plan. In this study, the insufficient number of cases and the plan of the study affect the results. There is a need for prospective, sufficient cases on this subject. KEY WORDS: vitamin d, proteinuria, creatinine, diabetes mellitus