KOAH'lılarda akut atak sıklıklarının, hastanede yatış sürelerinin, morbidite ağırlığının ve mortalitenin belirlenmesinde inflamatuvar biyomarkırların rolü
The role of inflammatory biomarkers in determining acute exacerbation frequency, hospitalisation , morbidity and mortality in patients with COPD
  1. Tez No: 632161
  2. Yazar: ÇAĞLA KOÇ KARAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. FÜSUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
GİRİŞ: KOAH atakla yatan hastalarda gelecek atak sıklıklarına, hastanede yatış sürelerine, morbidite ağırlığına ve mortaliteye etki eden faktörler araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimize KOAH atakla yatan 160 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yatışlarında hemoglobin-HB, hematokrit-HCT, lökosit, red cell distribution width- RDW, mean platelet volüm-MPV, platelet distribution width-PDW, plateletcrit-Pct, platelet-PLT, nötrofil/lenfosit oranı-NLO, platelet/lenfosit oranı-PLO, eozinofil sayısı, ürik asit, albumin, CRP, prokalsitonin, arter kan gazları (pH, PCO2, PO2, O2 satürasyonu) SFT (FEV1, FVC, FEV1/FVC), ekokardiografi (ejeksiyon fraksiyonu-EF ve Pulmoner arter basıncı-PAB) GOLD evresi, MMRC ve BORG skalaları, Charlson komorbidite indeksi, vücut kitle indeksi-VKİ, hastanede yatış süresine bakıldı. Taburcu olduktan sonraki 6 ay boyunca hastaneye yeni atakla başvurusu, yoğun bakıma yatış ve mortalite değerlendirildi. BULGULAR: Uzun hastane yatış süresi olan grupta yüksek CRP ve prokalsitonin değerleri gözlendi. Mortalite olan ve olmayan grupta lökosit, nötrofil, PLT, Pct, PDW, MPV, RDW, eozinofil sayısı, lenfosit, NLO, PLO, CRP, prokalsitonin, ürik asit, albümin, pH, PCO2, O2 satürasyonu, FEV1, FVC, FEV1/FVC, EF, PAB değeri anlamlı farklılık göstermedi. Mortalite olan grupta HB, HCT, VKİ, PO2 değeri mortalite olmayan gruptan anlamlı olarak daha düşük; yaş ve GOLD evresi daha yüksekti.Yoğun Bakım Ünitesi 'ne yatış olan ve olmayan grupta HB, WBC, nötrofil, PLT, Pct, PDW, MPV, lenfosit, NLR, PLR, CRP, prokalsitonin, ürik asit, albümin, pH, PO2, O2 satürasyonu, FEV1, FVC, FEV1/FVC, PAB değeri anlamlı farklılık göstermedi.Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatış olan grupta yaş, BORG ve MMRC skoru, önceki 1 yılda geçirilmiş atak sayısı, RDW-CV, eozinofil sayısı, PCO2, Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatış olmayan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti. Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatış olan grupta HCT, EF değeri Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatış olmayan gruptan anlamlı olarak daha düşüktü. Takipte (6 aylık dönemde) atak olan ve olmayan grupta HB, HCT, lökosit, nötrofil, PLT, Pct, PDW, MPV, RDW, eozinofil sayısı, lenfosit, NLR, PLR, CRP, prokalsitonin, ürik asit, albümin, pH, PCO2, PO2, O2 saturasyon, FEV1/FVC, EF, PAB değeri anlamlı farklılık göstermedi. Takipte atak olan grupta FEV1, FVC, değeri takipte atak olmayan gruptan anlamlı olarak daha düşük; KOAH süresi ve önceki 1 yılda geçirilmiş atak sayısı ise yüksekti. SONUÇ: Tüm bu bulguların ışığında KOAH atak ile hastanede yatan hastaların prognozunun belirlenmesinde biyobelirteçlerin yol gösterici olması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu, özellikle KOAH patogenezindeki bilinmeyenler ortaya çıkarıldıkça yeni biyobelirteçler ve rollerinin daha iyi anlaşılacağı, seçilmiş biyobelirteçlerin ve prognozda etkili olan diğer faktörlerin bir araya getirildiği skorlamaların prognozun belirlenmesinde daha güçlü olacağı kanaatine varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: KOAH, Biyobelirteç, Alevlenme
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Factors affecting future exacerbation frequency, length of hospital stay, morbidity severity and mortality in patients with COPD exacerbation were researched. MATERIAL AND METHODS: We included 160 hospitalised patients with COPD exacerbation in the study . Hemoglobin-HB, hematocrit-HCT, leukocyte, red cell distribution width- RDW, mean platelet volume-MPV, platelet distribution width-PDW, plateletcrit-Pct, platelet-PLT, neutrophil / lymphocyte ratio-NLR, platelet / lymphocyte ratio -PLR, eosinophil count, uric acid, albumin, CRP, procalcitonin, arterial blood gases (pH, PCO2, PO2, O2 saturation) PFT (FEV1, FVC, FEV1 / FVC), echocardiography (ejection fraction-EF and Pulmonary artery pressure- PAB) GOLD stage, MMRC and BORG scales, Charlson comorbidity index, body mass index-BMI, length of hospital stay were examined on the first day of hospitalization. During the 6 months after discharge, admission to the hospital, hospitalization and intensive care unit stay due to new exacerbations were evaluated. RESULTS: High CRP and procalcitonin values were observed in the group with long hospital stay.Leukocyte, neutrophil, PLT, Pct, PDW, MPV, RDW, eosinophil count, lymphocyte, NLR, PLR, CRP, procalcitonin, uric acid, albumin, pH, PCO2, O2 saturation, FEV1, FVC, FEV1 / FVC, EF, PAB value did not differ significantly between the group with and without mortality.In mortality group, HB, HCT, BMI and PO2 values were significantly lower than the group without mortality while age and GOLD stage were higher. HB, WBC, neutrophil, PLT, Pct, PDW, MPV, lymphocyte, NLR, PLR, CRP, procalcitonin, uric acid, albumin, pH, PO2, O2 saturation, FEV1, FVC, in the group with and without admission to the Intensive Care Unit. FEV1 / FVC, PAP value did not differ significantly between the group with and without hospitalization in the Intensive Care Unit. The age, BORG and MMRC scores, number of exacerbations experienced in the previous 1 year, RDW-CV, eosinophil count, PCO2 were significantly higher in the group hospitalized in the Intensive Care Unit than in the group without hospitalization. HCT, EF values were lower in the group hospitalized in the Intensive Care Unit than in the group without hospitalization. HB, HCT, leukocyte, neutrophil, PLT, Pct, PDW, MPV, RDW, eosinophil count, lymphocyte, NLR, PLR, CRP, procalcitonin, uric acid, albumin, pH, PCO2, PO2, O2 saturation, FEV1 / FVC, EF PAP value did not differ significantly between the groups with and without during the follow-up (6 months period). FEV1, FVC values were significantly lower in follow-up group than in the group without exacerbation ; the duration of COPD and the number of experienced in the previous 1 year were high. CONCLUSION: In light of all these findings, more studies are needed to guide biomarkers in determining the prognosis of patients hospitalized with COPD attack. new biomarkers and their roles will be better understood, especially as unknowns in COPD pathogenesis are revealed. It has been concluded that the scoring combining selected biomarkers and other factors influencing the prognosis will be stronger in determining the prognosis. KEY WORDS: COPD, Biomarker, Exacerbation