CAD-CAM tam seramik materyallerin renk, translusensi ve pürüzlülükleri üzerine polisaj ve glaze ışlemlerinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of polishing and glaze techniques on the color, translucency and surface roughness of CAD-CAM all-ceramic materials
- Tez No: 624208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN CUMHUR ALTINTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı yüzey bitirme işlemleri (Glaze: G ve Polisaj: P) uygulanmış LDS (Lityum disilikat), ZLS (Zirkonya ile güçlendirilmiş lityumsilikat) ve TrZ (translusens zirkonya) materyallerinin translusensi, renk ve pürüzlülüklerinin kahve termal siklusu öncesi ve sonrası in-vitro değerlendirilmesidir. Lityum disilikat (IPS e.max CAD), zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat (Celtra Duo HT) ve translusens zirkonya (Cercon HT) materyallerinden 40'ar adet (1 mm kalınlığında) örnek hazırlanmıştır. Klinik aşındırmayı taklit etmek amacıyla 20 sn aşındırma işlemi uygulanmıştır. Örneklere iki farklı yüzey işlemi uygulanmış ve bir kahve çözeltisinde 10.000 termalsiklusa tabi tutulmuştur. Örneklerin pürüzlülük değerlerini (Ra: Ortalama Pürüzlülük Değeri, Rz: Ortalama Maksimum Profil Yüksekliği) ölçmek için kontakt profilometre, renk stabilitelerini ve translusensi parametrelerini (TP) ölçmek için kolorimetre cihazı kullanılmıştır. Renk farkı verileri Kruskal Wallis testi ile değerlendirilmiş, grupların farklılık gösterdiği durumda Dunnet çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Aşındırma sonrası pürüzlülük verilerinin değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Pürüzlülük ve translusensi parametresi (TP) verilerinin değerlendirilmesinde tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve Duncan çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the influence of different surface treatments (Glaze: G and Polishing: P) on the translucency, color stability and surface roughness of LDS (Lithium disilicate), ZLS (Zirconia reinforced lithium silicate) and TrZ (translucent zirconia) materials. 40 specimens (1 mm thickness) discs were prepared from lithium disilicate (IPS e.max CAD), zirconia reinforced lithium silicate (Celtra Duo HT) and translucent zirconia (Cercon HT) materials. Specimens were grinded in order to mimic the chairside-adjustment process for 20 seconds. Two different types of surface treatments were applied to the specimens and the specimens were subjected to 10.000 thermocycles in a coffee solution. Contact profilometer was used to measure the roughness values (Ra: Average Roughness Value, Rz: Maximum Height of Profile), and colorimeter was used to measure color stability and translucency parameters (TP). Color difference data were evaluated with Kruskal Wallis test and Dunnet multiple comparison test. One-way variance analysis (ANOVA) was used to evaluate the roughness data after grinding. Repeated measures ANOVA and Duncan multiple comparison test was used to evaluate the roughness (Ra, Rz) and translucency parameter (TP) data.