9-15 yaş okul çağı çocuklarda fiziksel aktivite düzeyleri, beslenme alışkanlıkları ve ekran maruziyetinin obezite gelişimi üzerine etkisi
- Tez No: 624207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ESRA ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, okul çağı çocuklarında obezite ve obeziteye etki eden faktörler incelenerek tüm dünyada ve ülkemizde hızla artan obezite sıklığına dikkat çekmek, hızlı artışın okul çocuklarında fiziksel aktivite düzeyi, günlük toplam ekran maruziyeti ve beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmektir. Son dönemde dünyada yapılan çalışmalarda obezite sıklığının sosyoekonomik durum, fiziksel aktivite düzeyi, günlük ekran maruziyeti süresi ile ilişkili olduğu saptanmış; bu çalışmada da ülkemizdeki obezitenin sebepleri bulmaya çalışılıcaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinde yer alan 9-15 yaş grubu 350 okul çocuğunun katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çocuklara bilgilendirilmiş gönüllü onam formları ve anket dağıtılmıştır. Ebeveyn izniyle ebeveyn gözetiminde anket soruları doldurulmuştur. Ankette çocukların 7 günlük fiziksel aktivite düzeyini ölçen PAQ-C, beslenme alışkanlıkları, günlük toplam ekran maruziyeti ve sosyoekonomik durumları ile ilgili sorulara yer verilmiştir. Bulgular: Çalışma 01.05.2019-01.06.2019 tarihleri arasında yaşları 9 ile 15 arasında değişmekte olan, 181'i (%51,7) kız ve 169'u (%48,3) erkek olmak üzere toplam 350 çocuk ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların %51,7'i kız, %48,3'ü erkektir. Çocukların %2'si zayıfken, %71,1'i normal, %14,9'u şişman ve %12'si obezdir. Çocukların %43,1'i günlük 1-2 saat dijital ekrana maruz kalırken, %36'sı 3-4 saat, %15,7'si 5-6 saat ve %5,1'i 6 saatten fazla dijital ekrana maruz kalmaktadır. Çocukların %72,6'sı günlük düzenli yemek yerken, %18,6'sı bazen düzenli yemekte ve %8,9'u ise düzenli yememektedir. %13,4'ü hiç düzenli kahvaltı yapmazken, %20,9'u bazen yapmakta ve %65,7'si her zaman yapmaktadır. %19,4'ü kahvaltıda karbonhidrat yerken, %12,6'sı protein ve %68'i karbonhidrat+protein yemektedir. %37,8'i öğle arasında ya da akşam abur-cubur yerken, %20,6'sı yemek yemekte ve %41,5'i yememektedir. %16,3'ü en çok pasta-börek-makarna, %7,7'si kızartma, %16'sı çorba ve yemekler, %44'ü et yemekleri ve %16'sı çikolata ve tatlılar sevmektedir. %84,9'u fast food tüketirken, %15,1'ü tüketmemektedir. %4,3'ü her gün iki-üç porsiyon, %9,4'ü her gün bir porsiyon, %45,7'si haftada birkaç gün ve %38'i haftada birden az gün abur-cubur tüketmektedir. %3,7'si her gün iki-üç porsiyon, %13,1'i her gün bir porsiyon, %46'sı haftada birkaç gün ve %37,1'i haftada birden az gün hazır içecek türü gıdalar tüketmektedir. %11,1'i fiziksel aktivite düzeyi düşükken, %43,7'si orta düzeyde ve %45,1'i iyi düzeydedir. Sonuç: VKI grupları arasında günlük dijital ekrana maruz kalma süresi, grupların dağılım oranları açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the obesity and the factors affecting obesity in school-age children and to draw attention to the rapidly increasing obesity frequency in the world and in our country, and to review the possible causes of rapid increase in school children. In recent studies in the world, the frequency of obesity has been found to be related to socioeconomic status, physical activity level, daily screen exposure time; In this study, it will be tried to find the causes of obesity in our country Materials and Methods: The research was carried out with the participation of 350 school children aged 9-15 in Kadıköy and Ataşehir districts. Informed consent forms and questionnaires were distributed to children. With parental consent, questionnaire questions were filled under parental supervision. The questionnaire included questions about PAQ-C, which measures the 7-day physical activity level of children, nutritional habits, daily total screen exposure and socioeconomic status. Results: The study was conducted between 01.05.2019-01.06.2019 with a total of 350 children, aged between 9 and 15, 181 (51,7%) girls and 169 (48,3%) boys. While 2% are weak, 71,1% are normal, 14,9% are fat and 12% are obese. While 43,1% of children are exposed to digital screen for 1-2 hours daily, 36% of them are exposed to digital screen for 3-4 hours, 15,7% for 5-6 hours and 5,1% for more than 6 hours. While 72,6% of the children eat regular meals daily, 18,6% sometimes eat regular meals and 8,9% do not eat regularly. While 13,4% do not have regular breakfast at all, 20,9% sometimes do it and 65,7% always do it. While 19,4% eat carbohydrates for breakfast, 12,6% eat protein and 68% eat carbohydrate + protein. While 37,8% eat junk-food between noon or in the evening, 20,6% eat and 41,5% do not. 16,3% love cake-pastry-pasta, 7,7% love frying, 16% soup and dishes, 44% meat dishes, and 16% chocolate and desserts. While 84,9% consumes fast food, 15,1% does not. 4,3% consume two-three portions every day, 9,4% one serving every day, 45,7% a few days a week, and 38% less than one day a week. 3,7% consume two or three portions every day, 13,1% one serving every day, 46% several days a week and 37,1% less than once a week. While 11,1% of physical activity level is low, 43,7% are at medium level and 45,1% are at good level. Conclusion: There is a statistically significant difference between the BMI groups in terms of the duration of daily digital screen exposure and the distribution rates of the groups.