Farklı CAD-CAM seramik materyallerin kalınlıklarının ölçüm yapılan arka zemin tipine göre maskeleme yeteneğine etkisi ve yarı saydamlığın değerlendirilmesi
Effect of thickness of different CAD-CAM ceramic materials on masking ability according of the measured background TYPE and evaluation of translucency
- Tez No: 760886
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÖNDEM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Restoratif materyallerin optik özellikleri materyalin yapısı ve kalınlığından etkilenmektedir. Aynı zamanda yapılan çalışmalar materyalin renginin üretim tekniği, simanın tipi ve kalınlığı, arka zemin rengi, yüzey özellikleri ve aydınlatma koşullarından da etkilendiğini göstermiştir. Bu in vitro çalışmanın amacı farklı markalarda üretilmiş yeni nesil monolitik zirkonya, lityum disilikat ve zirkonyum oksit içerikli lityum disilikat örneklerin farklı kalınlıklardaki maskeleme yeteneği ve translüsensi özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Üç farklı tam seramik sistemine ait (Vita YZ XT, Vita Suprinity PC ve IPS e.max CAD) 90 adet n=10 olacak şekilde 1 mm, 1.5 mm ve 2 mm kalınlıklarda örnekler hazırlandı. Variolink Esthetic DC Neutral siman örnek ara yüzey için hazırlandıktan sonra, siyah ve beyaz arka planlarda ölçümler gerçekleştirilip translüsensi parametresi hesaplandı. Sonrasında örnekler aynı siman yüzeyiyle birlikte A2, A4, titanyum ve opak sinterize titanyum arka planlarda gri alt zeminde her bir ölçümleri gerçekleştirilerek maskeleme yeteneği değerlendirildi. Renk farkı formülünde göz ile algılabilir standart ΔE =1.2, klinik olarak kabul edilebilir standart ΔE =2.7' dir. Materyal ve kalınlığa göre normal dağılmayan translüsensi, ΔE (TİT) değerlerinin karşılaştırılmasında iki yönlü Robust testi kullanıldı. Materyal ve kalınlığa göre normal dağılan ΔE (OPAK) ve ΔE (A4) değerlerinin karşılaştırılmasında İki yönlü ANOVA kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Tukey HSD testi ile incelendi. Veriler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon katsayısı kullanıldı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Sonuç olarak restorasyonun nihai rengi ve translüsensi kalınlıkla değişebilmektedir. Vita Suprinity PC ve IPS e.max CAD benzer translüsensiye sahip çıksa da maskeleme yetenekleri arasında fark vardır. Titanyum arka plan varlığında incelenen tam seramiklerin alttaki rengi maskelemesi için en az 2 mm kalınlığında olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Titanyum arka plan varlığında kalınlık gözetmeksizin ortalamaya göre maskeleme yetenekleri sırasıyla Vita YZ XT>IPS e.max CAD>Vita Suprinity PC bulunmuştur. Opak sinterize titanyum arka plan varlığında; maskeleme yeteneği açısından en yüksek olan materyal 2 mm kalınlıktaki IPS e.max CAD ve Vita Yz Xt olmuştur. En düşük maskeleme yeteneği gösteren materyal ise; 1 mm kalınlığındaki Vita Suprinity PC materyalidir. A4 arka plan varlığında kalınlık gözetmeksizin ortalamaya göre maskeleme yetenekleri sırasıyla Vita YZ XT>IPS e.max CAD>Vita Suprinity PC şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The optical properties of restorative materials are affected by the structure and thickness of the material. For this reason, in this in vitro study, the effect of new generation monolithic zirconia, lithium disilicate and zirconium oxide-containing lithium disilicate samples produced in different brands on the masking ability and translucency properties of different thicknesses is investigated. Ninety n=10 samples of three different all-ceramic systems (Vita YZ XT, Vita Suprinity PC and IPS e.max CAD) were prepared in 1 mm, 1.5 mm and 2 mm thicknesses. After the Variolink Esthetic DC Neutral cement sample was prepared for the interface, measurements were performed on black and white backgrounds and the translucency parameter was calculated. Afterwards, the masking ability was evaluated by performing each measurements on the gray subfloor on A2, A4, titanium and opaque sintered titanium backgrounds with the same cement surface. In the color difference formula, the visually detectable standard ΔE = 1.2, the clinically acceptable standard ΔE = 2.7. Two-way Robust test was used to compare non-normally distributed translucency, ΔE (TIT) values according to material and thickness. Two-way ANOVA was used to compare normally distributed ΔE (OPAK) and ΔE (A4) values according to material and thickness, and multiple comparisons were analyzed by Tukey HSD test. As a result; The final color and translucency of the restoration may vary with thickness. Although the Vita Suprinity PC and IPS e.max CAD claim similar translucency, there is a difference in their masking capabilities. It was concluded that all ceramics examined in the presence of titanium background should be at least 2 mm thick in order to mask the underlying color. Vita YZ XT>IPS e.max CAD>Vita Suprinity PC were found, respectively, their masking abilities relative to the mean in the presence of titanium background. In the presence of opaque sintered titanium background; The material with the highest masking ability was 2 mm thick IPS e.max CAD and Vita Yz Xt. The material with the lowest masking ability is; It is a 1 mm thick Vita Suprinity PC material. Average masking capabilities in the presence of A4 background are Vita YZ XT>IPS e.max CAD>Vita Suprinity PC respectively.