Iğdır ilinde yetiştirilen halep keçilerinde somatik hücre, meme özellikleri ve süt verimi arasındaki ilişkiler
Relationships between somatic cell, udder traits and milk yield in pure damascus goats reared i̇n iğdir rrovince
  1. Tez No: 624237
  2. Yazar: ALİ CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Iğdır ilinde 62 baş ile Halep keçi yetiştiriciliği yapan özel bir işletmede yürütülmüştür. Keçilerde somatik hücre sayısı (SHS), süt verim özellikleri ve meme özellikleri incelenmiştir. Yapılan değerlendirmelerde; meme özelliklerinden meme çevresi (MÇ), meme genişliği (MG), meme taban yüksekliği (MTY), meme üst yüksekliği (MÜY), meme açısı (MA), meme hacmi (MH), meme başı çapı (MBÇ) ve meme başı uzunluğu (MBU) sırasıyla; 41,83±0,13 cm, 13,07±0,04 cm, 30,57±0,14 cm, 51,01±0,15 cm, 38,02±0,13º, 1754,84±10,65 ml, 6,09±0,09 mm ve 5,44±0,06 cm olarak tespit edilmiştir. Süt verimini etkileyen faktörlerden somatik hücre sayısı ortalaması (Aritmetik), Log10SHS, günlük ortalama süt verimi (GOSV), laktasyon süresi (LS), laktasyon süt verimi (LSV) ve SHS ortalaması (Geometrik) değerleri sırasıyla; 503,12±40,02*103 hücre ml-1, 5,543±0,037 , 2,14±0,05 kg, 292,15±0,60 gün, 626,23±12,94 kg ve 348,88±18,44*103 hücre ml-1 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in an individual farm with 62 Damascus goat in Iğdır province. Somatic cell count (SCC), milk yield characteristics and udder characteristics were examined in goats. In the evaluations made; breast circumference (BC), breast width (BW), breast base height (BBH), breast top height (BTH), breast angle (BA), breast volume (BV), breast diameter (ND) and breast length (BL ) were determined as 41.83±0.13 cm, 13.07±0.04 cm, 30.57±0.14 cm, 51.01±0.15 cm, 38.02±0.13 º, 1754.84±10.65 ml, 6.09±0.09 mm and 5.44±0.06 cm respectively. Among the factors affecting milk yield, somatic cell count mean (Arithmetic), Log10SCC, daily mean milk yield (DMMY), lactation long (LL), lactation milk yield (LMY) and average SCC (Geometric) values were detected as 503.12±40.02*103 cells ml-1, 5.543±0.037, 2.14±0.05 kg, 292.15±0.60 days, 626.23±12.94 kg and 348.88±18 44*103 cells ml-1 respectively.