Yüzey aktif reaktiflerle liç çözeltilerinden cıvanın uzaklaştırılması
Removal of mercury from leach solutions with surface-active reagents
  1. Tez No: 624241
  2. Yazar: SADİYE KANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Mining Engineering and Mining, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Son yıllarda hızla artan dünya altın üretiminde, siyanürleme en yaygın üretim yöntemidir. Ayrıca, dikkate değer oranda da halen amalgamlama yöntemi de kullanılmaktadır. Cıva (Hg), siyanürleme işleminde çözünerek çevresel ve ekonomik açıdan birçok olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu sebeple; siyanür çözeltilerinden Hg gideriminde, seçimli, hızlı ve düşük maliyetli ayırma yöntemlerinin araştırılması ve kararlı hale getirilmesi önem kazanmıştır. Bu çalışmada, öncelikle çöktürmede kullanılacak reaktif türü belirlenerek reaktif konsantrasyonu, süre, pH, sıcaklık gibi parametrelerin Hg giderimi üzerine etkisi araştırılmıştır. İşlem sonucunda elde edilen ürünler karakterize edilmiştir. Ayrıca, amalgamlama atığının siyanürleme çözeltisine, işleminin uygulanabilirliği test edilmiştir. Çalışma sonucunda; çöktürücü dozajı, pH ve sıcaklığın çöktürücü türüne bağlı olarak Hg uzaklaştırma veriminde oldukça etkili olduğu belirlenmiştir. Au, gümüş (Ag) ve bakırın (Cu), Hg uzaklaştırma verimini etkilemediği ve ksantat ile herhangi bir çökelek oluşturmadığı tespit edilmiştir. En iyi sonuç, potasyum etil ksantat (KEX) ile elde edilmiş ve Hg konsantrasyonu %99,9 verimle 10000 ppb'den 5 ppb'ye indirilmiştir. Çökelek olarak kararlılığı yüksek metazinober (-HgS)'in oluştuğu belirlenmiştir. Amalgamlama atığının siyanürleme çözeltisinden 8,1x10-5 mol KEX kullanılarak %99 verimle Hg miktarı 9539 ppb'den 101 ppb'ye düşürülebilmiştir. Sonuç olarak siyanürleme çözeltilerinden Hg'nin ksantatlar ile seçimli olarak yüksek verimle uzaklaştırılaştırılmasının mümkün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world , cyanidation is the most common method for gold production which has increased rapidly in recent years. In addition, a remarkable method of amalgamation is still used. Mercury (Hg) dissolves in the cyanidation process and causes many environmental and economic problems. Therefore; searching that selective and low cost separation methods of Hg from cyanide solutions and stabilization of Hg have become important. In this study, firstly, the type of reagent to be used in precipitation was determined and the effect of parameters such as reagent concentration, duration, pH, temperature on Hg removal was investigated. The products obtained as a result of the process are characterized. Also, the applicability of the process to the cyanidation solution of amalgaming waste has been tested. In the results of working; precipitator dosage, pH and temperature were determined to be highly effective in Hg removal efficiency depending on the precipitator type. It has been determined that Au, silver (Ag) and copper (Cu) do not affect Hg removal efficiency and do not form any precipitate with xanthate. The best result was obtained with potassium ethyl xanthate (KEX) and the Hg concentration was reduced from 10000 ppb to 5 ppb in 99.9% yield. It has been determined that highly stable metazinober (H-HgS) is formed as precipitate. The concentration of Hg in cyanidation solution of amalgaming waste was reduced from 9539 ppb to 101 ppb in 99% yield by using 8.1x10-5 mol KEX. As a result, it has been determined that it is possible to remove Hg from cyanide solutions with xantates selectively with high efficiency.