Adapazarı-İzmit bölgesindeki kırsal mimarinin korunması konusunun göç olgusu üzerinden incelenmesi
Investigation of the conservation of rural architecture in Adapazari-İzmit region on migration
- Tez No: 624242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SENEM DOYDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Kırsal mimari, yerel halkın doğal çevre verilerini kullanarak sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel faktörlerin etkisiyle yerel malzemelerle ve geleneksel tekniklerle inşa etmiş olduğu yapılı çevreden oluşmaktadır. Yere özgü çözümlemelerle bölgedeki koşullar doğrultusunda meydana gelen kırsal yerleşimler özgün mimari niteliklere sahiptir. Günümüzde sosyo-ekonomik değişimlerin etkisiyle gerçekleşen göç, kırsal yerleşim alanlarının tahrip olmaya başlamasına neden olmakta ve çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında göç alan ve göç veren iki köy incelenmiş, köylerin kırsal mimari tanımlamaları yapılmış ve korunmuşluk durumları tespit edilmiştir. Plan şemaları ve fotoğraflar aracılığıyla yapılmış olan tespit çalışmalarıyla göç olgusunun kırsal dokuda meydana getirdiği etkiler ortaya konmuştur. Göç alan Işıklar köyünde geleneksel konutların kullanılmayarak yeni konutların hızla çoğalmaya başladığı gözlemlenmiş, göç veren Ortaköy'de ise geleneksel konutların kullanımına devam edildiği ancak genç neslin göç etmesiyle zamanla konutlarda boşalma başlayacağı öngörülmüştür. Bunun sonucunda Işıklar köyünde yeni konutların bölgenin yerel verileri dikkate alınmadan ve işbirliği olmadan ortak kültürel unsurlardan bağımsız inşa edilmesiyle ve Ortaköy'de konutların kullanılmamasıyla zamanla fiziki ve kültürel yapının yok olacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda kırsal mimarinin gelecek nesillere aktarılabilmesi için çalışma kapsamında incelenmiş köylerle ilgili koruma önerilerinde bulunulmuştur. Kırsal mimarinin göç olgusu üzerinden incelenmesi bakımından yapılan çalışmaların azlığı nedeniyle hem yerel köylerin belgelenmesine hem de göç-kırsal mimari koruma sorunlarına odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rural architecture consists of a built environment built by local people with local materials and traditional techniques under the influence of socio-economic and socio-cultural factors by using the natural environment data of the local people. Today, migration, which takes place under the influence of socio-economic changes, causes rural settlements to begin to be destroyed and constitutes the main subject of the study. Within the scope of the study, two migrant and migrant villages were examined, rural architectural definitions of the villages were made and their conservation status was determined. With the documentation studies made through architectural survey and photographs, the effects of the migration phenomenon in the rural texture were revealed. It is observed that reinforced concrete and prefabricated houses started to increase rapidly by not using traditional houses in Işıklar Village, which was migrated, and it was predicted that traditional houses were continued to be used in the emigrated Ortaköy, but with the migration of the young generation, ejaculation will start in time. As a result, it is thought that the physical and cultural structure will disappear over time with the construction of new houses in Işıklar Village, regardless of the local data of the region and without cooperation, and by not using the residences in Ortaköy. In this context, in order to transfer rural architecture to future generations, conservation suggestions were made regarding the villages that were examined within the scope of the study. Due to the scarcity of studies on the study of rural architecture through the phenomenon of immigration, both the documentation of local villages and the problems of migration-rural architectural protection were focused on