Bazı (0,1) ve (-1,1) matrislerin maksimum determinantları üzerine
On the maksimum determinants of matrix that some (0,1) and (-1,1)
- Tez No: 624249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak matris tanımı ve gösterimi hakkında bilgi verildi. Hessenberg matris ve Hadamard matris başta olmak üzere bazı matris çeşitleri tanıtıldı. Determinant fonksiyonu ve Fibonacci sayıları ile ilgili temel tanım ve teoremler üzerinde duruldu. Determinant fonksiyonunun genel tanımı, ikinci ve üçüncü derece determinantların özelliklerinden faydalanılarak verildi. Determinant hesaplamada farklı bir yöntem, Alice Harikalar Diyarında'nın yazarı Charles Lutwige Dodgson tarafından 1866'da bir makaleyle tanıtılan Dodgson yoğunlaşma metodu anlatıldı. Dodgson yoğunlaşma metodunun lineer denklem sistemlerinin çözümünde nasıl kullanılacağı anlatıldı. Daha sonra özel durumlara sahip bir alt Hessenberg matrisinin determinantının matrisin derecesine karşılık gelen Fibonacci sayısına eşit olduğu gösterildi. Herhangi bir n×n alt Hessenberg matrislerin maksimum determinantının Fibonacci sayıları ile olan ilişkisi incelendi. Elemanları ±1 olan ve özel şartlara sahip matrislerin maksimum determinantları incelendi. Son bölümde BIBD, SBIBD tasarımları ve insidant matrisleri tanıtıldı. Tüm (-1, 1) matrisler için eşdeğer SBIBD sonuçları kullanılarak maksimum determinant sınırları veya maksimum determinant için alt sınır değerleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly; information about the definition and representation of matrix is given. Various matrix types including mainly Hessenberg matrix and Hadamard matrix are introduced. Basic definitions and theories on Determinant function and Fibonacci numbers are emphasized. The general definition of Determinant function is given by using then features of second and third degree determinants. A different method of determinant calculating called“The Dodgson Condensation method”which was introduced in an essay in 1866 by Charles Lutwidge Dodgson, the author of Alice in Wonderland, is explained in the thesis. It is explained how to use the Dodgson condensation method in solving linear equation systems. Then, it is indicated that the determinant of a lower Hessenberg matrix which has special conditions is equal with the Fibonacci number corresponding to the degree of matrix. The relation between the maximum determinant of any n×n lower Hessenberg matrices and Fibonacci numbers is examined. The maximum determinants of matrices which have ±1 elements and special conditions are investigated. In the last chapter, BIBD, SBIBD designs and incidence matrices are introduced. For all (-1, 1) matrices, the maximum determinant boundaries or the lower bounds values for maximum determinant are examined using equivalent SBIBD results.