Ürinasyonun sempato-vagal denge üzerine etkilerinin kalp hızı değişkenliği ile belirlenmesi
Determination of the effects of urination on sympatho-vagal balance by heart rate variability
- Tez No: 624252
- Danışmanlar: PROF. SEDAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Ürinasyon işlevi, sempatik ve parasempatik (vagal) sinir etkileşimleri gerektiren fizyolojik bir süreçtir. Kalp hızı değişkenliği (KHD) ise ardışık kalp atım süreleri arasındaki varyasyonu inceleyen non-invazif bir teknik olup sempato-vagal denge hakkında bilgi verir. Mevcut tez çalışmasının amacı, ürinasyon sürecinde meydana gelen sempato-vagal etkileşimlerin, KHD parametreleri üzerine etkilerini araştırmaktı. Materyal ve Metot: Etik kurul onayı alındıktan sonra yapılan bu araştırmaya, 18-30 yaş arası 40 sağlıklı erkek birey katıldı. KHD ölçümleri için oturur pozisyonda (sandalye veya klozet), 6 ardışık dönemde 90 saniyelik elektrokardiyogram (EKG) kaydı alındı: idrara sıkışma döneminde [odada sandalyede (1) ve ardından klozette (2)]; ürinasyon aşamasında [klozette (3)] ve ürinasyon sonrasında [klozette (4), hemen ardından odada (5) ve 20 dak. sonra tekrar odada (6)]. Ayrıca, tüm veriler her katılımcının kendi ürinasyon süresine (10-88 saniye) standardize edildi. KHD kayıtları zaman (HR, SDNN, RMSSD, pNN50, %CV) ve frekans (TP, VLF, LF, HF, LF/HF) bağımlı parametreleri kapsadı. Bulgular: HR, SDNN ve %CV değerleri ürinasyon anında anlamlı bir yükselme gösterirken, RMSSD değeri ürinasyon sırasında arttı (p0,05). Sonuç: Mevcut tez çalışmasında, KHD ürinasyon sürecinde detaylı olarak incelenmiştir. Ürinasyon sürecinin farklı aşamaları KHD parametrelerinde anlamlı değişikliklere neden olduğundan, non-invazif bir teknik olan KHD'nin yeniden yorumlanarak ürinasyonun otonom kontrolü bakımından önemli fizyolojik temel bilgiler elde edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Act of urination is a physiological process requiring sympathetic and parasympathetic (vagal) interactions. Heart rate variability (HRV), a non-invasive technic investigating the variation in duration of the sequential heart beats, provides information about sympatho-vagal balance. The aim of the current thesis was to study the effects of sympatho-vagal interactions occurring during urination on HRV parameters. Material and method: Following ethical consent, 40 apparently healthy males, aged 18-30 years, participated to the current study. For the measurement of HRV, 90 seconds electrocardiogram (ECG) recordings were carried out for 6 sequential stages at sitting position as follows: at urge to urinate stages [sitting in the room (1) and at the water-closet (2)], at urination stage [at water-closet (3)] and following urination [at water-closet (4), immediately after in the room (5), and 20 min after the urination, in the room (6)]. Additionally, all data were standardized to each participant's duration of urination (10-88 sec). HRV parameters included time- (HR, SDNN, RMSSD, pNN50, %CV) and frequency-domain (TP, VLF, LF, HF, LF/HF) parameters.