Deneysel böbrek iskemi/reperfüzyon hasarında Agomelatin'in etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of agomelatine in experimental renal ischemia/reperfusion injury
  1. Tez No: 624253
  2. Yazar: DAMLA AYKORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Akut böbrek yetmezliği kazalar, iyatrojenik travma, renal vasküler cerrahiler, aort klempajı sonucunda ortaya çıkan ve klinikte sık karşılaşılan bir durumdur. Bu çalışma antioksidan ve antiinflamatuvar özellikleri kısmen açıklanmış, melatonin analoğu olarak tanımlanan agomelatinin deneysel böbrek iskemi/reperfüzyon hasarında koruyucu rol üstlenip üstlenmediğini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Çalışmada 60 adet Spraque Dawley cinsi erkek sıçan kullanıldı (n=60). Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı, I/R grubuna ise 45 dk iskemi, 24 saat reperfüzyon uygulandı. I/R grubuna yapılan cerrahi girişimler Ago20 (K), Ago40 (K), Ago20 (U), Ago40 (U) gruplarındaki sıçanlara da uygulandı. I/R grubuna hidroksietil selüloz, diğer gruplara ise agomelatinin 20 ve 40 mg/kg'lık konsantrasyonları iskemi öncesi oral olarak uygulandı. Çalışma sonunda böbrek dokusunda SOD, CAT, GSH, GPx ve MDA analizleri, serum dokusunda ise üre, kreatin, IL-1β ve TNF-α analizleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute Renal Failure is clinically common situation caused by accidents, iatrogenic traumas, aortic clamp. This study aimed to investigate if agomelatine, one of melatonine analogues, which partially explained about its antioxidant and antiinflammatory effects has any scavenging role in experimental renal ischemia/reperfusion injury. Material and Method: In this study 60 Sprague Dawley type male rats used (n=60). Control group didn't have any application. 45 minutes ischemia and 24 hours reperfusion applied on I/R group. Same surgical procedure applied on Ago20 (K), Ago40 (K), Ago20 (U), Ago40 (U) groups. I/R group orally gavaged with hydroxiethylcellulose, other groups orally gavaged with 20 and 40 mg/kg concentrated agomelatine before ischemia. At the end of the study SOD, CAT, GSH, GPx and MDA parameters analysed on renal tissue and urea, creatin, IL-1β and TNF-α parameters analysed with serum tissue.