Manchester-Fothergill ve vajinal histerektomi uygulanan hastaların hayat kalitesi, ürinasyon, defekasyon ve cinsel işlevlerinin karşılaştırılması
Comparisons of life quality, urinary, defecatory and sexual functions between Manchester-Fothergill and vaginal hysterectomy
  1. Tez No: 760052
  2. Yazar: ECEM ATAK MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda pelvik organ prolapsusunda cerrahi tedavi seçeneklerinden, vajinal histerektomi ve Manchester-Fothergill operasyonları uygulanmış kadınlar hayat kalitesi, cinsel, üriner ve defekasyon fonksiyonları açısından karşılaştırılmıştır. Bu parametreler açısından anlamlı bir fark bulunması durumunda, uygulanacak cerrahi yöntem seçilirken kadınların sosyal hayatlarını yakından ilgilendiren bu parametrelerin de göz önünde bulundurulması hedeflenmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif kohort tipinde planlanan çalışmamıza Ocak 2012-Şubat 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde vajinal histerektomi yapılmış 87 hasta ve Manchester-Fothergill operasyonu yapılmış 87 hasta dahil edilmiştir. Hastalar telefonla aranmıştır, aydınlatılmış onamları alındıktan sonra demografik bilgilerinin sorgulanmasının ardından hastalara SF-36, PTDE-20, FSFI anketleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to compare the quality of life, urinary, defecatory and sexual functions of women, who had undergone Manchester-Fothergill or vaginal hysterectomy procedures as surgical treatment of pelvic organ prolapse. In case of the presence of a significant difference between two groups in terms of these parameters, which have an important impact on the social life of women, it is aimed that when the surgical procedure is to be selected, these results to be taken in consideration. MATERIALS AND METHODS: In this prospective cohort study, 87 patients, who underwent Manchester-Fothergill procedure and 87 patients, who underwent vaginal hysterectomy procedure were included. All operations were performed in Health Sciences University, İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between January 2012 and February 2022. All patients were contacted by phone, after obtaining the informed consent, the interview proceeded with demographical questions and continued with the validated questionnaires SF-36, PFDI-20 and FSFI.