Ortaöğretim kurumlarında uygulanan ders geçme ve kredi modelinde öğrenim gören öğrencilerin karşılaştıkları sorunlar
The Problems faced who attend the programs based on the 'Course and credit model' which has been implemented in high school
- Tez No: 62426
 - Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KUZGUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu araştırmada Ders Geçme ve Kredi Modeli'nin uygulandığı okullarda okuyan öğrencilerin sorunlarının neler olduğu ve bu sorunların öğrencilerin cinsiyetlerine, ailelerinin sosyo-ekonomik düzeylerine ve okul başarılarına göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki 1995 -1996 öğretim yılında Ders Geçme ve Kredi Modeli'ni uygulayan ve bünyesinde rehberlik servisi bulunan resmi ve özel liselerde öğrenim gören 5. dönem öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem grubu oluşturulurken, her üç sosyo-ekonomik düzeyi temsil etmek üzere 3 ayrı okul seçilmiştir. Bu okulların her birinde 100 kız 100 erkek olmak üzere, başarı düzeyleri farklı toplam 600 öğrenciye ulaşılmıştır. Evreni temsilen seçilen örneklem grubuna, geçerlik ve güvenilirliği sınanmış olan“Ders Geçme ve Kredi Modeli Öğrenci Sorunları Envanteri”araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda Ders Geçme ve Kredi Modeli uygulamasıyla ilgili olarak yaşanan sorunların: öğencilerin ve velilerinin bu konuda yeterli bilgi sahibi olamamaları, okulun fiziksel kışuilarmın yetersizliği, yönlendirme ve modelin uygulanmasına ilişkin hizmetlerde yetersizlikler gibi konularda yoğunlaştığı belirlenmiştir. Ayrıca Ders Geçme ve Kredi Modeli uygulamasına ilişkin olarak yaşanan sorunlarda cinsiyetin önemli bir faktör olmadığı, ancak öğrencinin sosyo-ekonomik düzeyi ve okul başarısı yükseldikçe yaşadığı sorunlarda azalma olduğu görülmektedir. Bu durumda yaşanan sorunların modelin özünden değil, koşulları elverişli olmayan okullarda uygulanmasından kaynaklandığı söylenebilir. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research was to determine the problems of students who attended the schools where Student Promotion System On The Basis Individual Courses has been implemented. It was also investigated if the intensity of problems differ in relation to sex, socio-economic status and level of achievement of students. The population was the students of fifth term, either in state or private schools which have guidance services and being implemented Student Promotion System On The Basis Of Individual Courses in the academic year 1995-1996 in the boundaries of Ankara Municipality. Three different schools from low, middle and high socio-economic status were selected. The total number of sample is 600 students at different achievement levels, 1 00 girls and 100 boys from each school. A problem check list developed for this research was administered to the group by the researcher. Results showed that problems due to Student Promotion System On The Basis Of Individual Courses had intensified on the areas such as the lack of knowledge of the students and parents about the model, inefficient physical conditions of the schools and insufficient guidance services. It was also observed that student's problems did not differ according to sex but the as the socio-economic level and success rate of the student increased, the problems decreased. Thus, it can be said that the problems experienced did not arise from the model itself, but its application in the schools that were not appropriate at all. vm