Lise İngilizce öğretmenlerinin ders geçme ve kredi sistemi uygulamasına ilişkin görüşleri
  1. Tez No: 30723
  2. Yazar: KEVSER BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırmada, lise İngilizce öğretmenlerinin, ders geçme ve kredi sisteminin uygulamalarına ilişkin görüşlerini belirlemek ve söz konusu sistemle ilgili öneriler tak ama geliştirmek amaç ayla yapılmıştır. Araştırma evren üzerinde yapılmış, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 1992-1993 yaz döneminde düzenlediği Pedagojik Formasyon Öğretmen Eğitimi Kursu' n a katılan ve ders geçme ve kredi sisteminin uygulandığa ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler evreni oluşturmuştur. Araştırmada betimleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan, uzman ve öğretmen görüşleriyle desteklenen ve 45 maddeden oluşan anket yoluyla el de edilmiştir. Anket, ders geçme ve kredi sistemi uygulaması nın olumlu sonuçları, sorunları, öğrenci başarısına etkisi ve ilgili öneriler olmak üzere dört bölümden oluşmuştur. Anket öğretmenlere, 21.07.1993 ve 22.07.1993 tarihlerinde uygulanmıştır. Öğretmenlerin anket maddelerine verdikleri yanıtların herbiri üzerinde frekans(f) ve yüzde(%) çalışmaları yapılmıştır. Araştırma sonuçları şu şekilde özetlenebilir: Ders geçme ve kredi sistemi uygulamasının olumlu sonuçlar getirdiği görüşünü benimseyen ve benimsemeyen öğretmenlerin yüzdeleri birbirlerine oldukça yakındır(?o36.68 ve % 22. 98). Grubun önemli bir bölümü de(?622.98) söz konusu sistemin olumlu sonuçlar getirdiğine ilişkin maddelerde bir karara varamamışlardır. Ders geçme ve kredi sistemi uygulamasının getirdiği sorunlar ile ilgili ifadeleri öğretmenler, ?o70.39 ile desteklemişlerdir. Ders geçme ve kredi sistemi uygulamasının öğrenci başarı sına etkisiyle ilgili olumlu ifadeleri öğretmenlerin ?o48.38 oranında, olumsuz ifadeleri ?o67.70 oranında benimsedikleri görülmüştür. Bulgulara genel olarak bakıldığında ders geçme ve kredi sisteminin öğrenci başarısını olumsuz yönde etkilediğikonusunda görüş birliğine varan öğretmenlerin çoğunluğu oluşturduğu görülmektedir. Öğretmenlerin, ders geçme ve kredi sisteminin uygulama ile ilgili sorunları çözüldükten sonra uygulamaya geçilmesi konusunda görüş biriliğine varmışlardır. Bununla birlikte, eğitim programlarının ve ders kitaplarının sözkonusu sisteme göre geliştirilmesi ve hazırlanması gerektiği görüşünü savunmakatadırlar. Ders geçme ve »kredi sistemi gereğince yer alan eğitim programları, çağdaş program geliştirme yaklaşımlarıyla yeni den düzenlenmelidir., Ders geçme ve kredi sistemiyle ilgili fiziksel koşullar (dersane gibi) yeterli hale getirilmeli, branş öğretmeni ye tersizliği sorununa çözüm aranmalıdır. Sözkonusu sistemle ilgili bilgi yetersizliği sorunu hizmet-içi eğitim programları ve seminerlerle giderilmelidir. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research aims at determining the opinions of highschool English teachers on“subject promotion and credit system”and their recommendation about system. The group of teachers who joined the teaching certificate course is the population (the teachers are chosen from the schools which of them use subject promotion and credit system). In this research description method is used. The questionnaire which consists of 45 items was given to the experts an the teachers. There are four subject in this questionnaire; the positive results of subject promotion and credit system, its problems, its effects on success students and recommendations. The questionnaire was administered to the teachers on the date of 21.07.1993-22.07.1993. Frequency (f) and percent (%) procedures were done on each answer. The results of the research is, as follows the teachers who think that subject promotion.and credit system is positive (%36.68), negative (%37.29) are almost the same. Generally, subject promotion and credit system effect students success %48.38 positively and %67.70 negatively. As a result, the effects of this system on the students success is mainly negative. Teachers think that after electing the problems in this system, it can be suitable for the students. And also the books and the curriculum should be developed. The physical conditions should be suitable. The insufficiency of the teachers should be completed. The unknown points of subject promotion and credit system should make clear by developing curriculum and organizing seminars. Ill