Hashimoto tiroiditli hastalarda GLP-1 ve INSl5 düzeylerinin araştırılması
Serum levels of GLP-1 and INSl5 levels in patients with hashimoto thyroiditis
  1. Tez No: 624267
  2. Yazar: ZEYNEP KORKMAZ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖRMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hipotiroidizm; tiroid hormonlarındaki yetersizlik durumunda ortaya çıkan ve bazal metabolizma hızında azalma, kilo artışı, karbohidrat ve lipit metabolizmasında bozulmaya neden olabilen bir durumdur. Hipotiroidizm birlikte seyrettiği metabolizma bozuklukları ile mortalite ve morbiditeyi arttırmaktadır. GLP-1 ve INSL5; pankreas β hücrelerinde proliferasyon, insülin sentez ve salınımında artış ve glukoz düzeylerinde azalma oluşturan intestinal sistemden salınan inkretin hormonlardır. Bu etkilerin yanında GLP-1; glukagon salınımında azalma oluşturmaktadır. HOMA-IR insülin direncini gösteren bir parametredir. Bu çalışmada hipotiroidinin en sık sebebi olan hashimotot tiroiditli hastalarda; glukoz metabolizması ile ilgili olan GLP-1 ve INSL5 düzeylerinin araştırılması, çalışılan parametrelerin kendi aralarında (varsa) ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamız kesitsel bir çalışma olarak Ocak 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında, hipotiroidinin en sık sebebi olan hashimoto tiroiditli hasta grubunda gerçekleştirildi. Çalışma grupları; TSH değerlerine göre değerlendirildi. Çalışma grubu; 49 kontrol, 50 ötiroid Hashimoto tiroiditli (ÖHT) ve 19 hipotiroid Hashimoto tiroiditli (HHT) hastadan oluşmaktadır. Çalışma grubuna diyabet ve obezite tedavisi alanlar, steroid kullananlar dahil edilmedi. Kontrol, ÖHT ve HHT grupları arasında GLP-1, INSL5, trigliserit, total kolesterol, LDL kolesterol düzeylerinde anlamlı fark saptanmadı. Kontrol grubunda HHT grubuna göre HDL kolesterol anlamlı olarak yüksek saptandı. HHT grubunda ÖHT grubuna göre HOMA-IR değeri anlamlı yüksek saptandı. Tüm hastalara korelasyon analizi yapıldığında GLP-1 ve INSL5 arasında pozitif yönde güçlü korelasyon saptandı. Tüm gönüllüleri HOMA-IR değerlerine göre grupladığımızda HOMA-IR yüksek olan grupta GLP-1, TSH ve vücut kitle indeksi anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç olarak; HHT grubunda HOMA-IR değeri literatür ile uyumlu şekilde anlamlı yüksek bulundu. Tüm gönüllüler dahil edilerek HOMA-IR değerine göre gruplandığında yüksek HOMA-IR grubunda GLP-1 düzeyinin anlamlı yüksek olması, GLP-1'in insülin miktarını arttırdığını desteklemektedir. GLP-1 ve INSL5 arasında saptanan güçlü pozitif korelasyon; bu iki hormonun birlikte salındığı bilgisini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism is a condition characterized by low serum thyroid hormones and subsequent decrease in basal metabolic rate, weight gain, impairment of carbonhydrate and lipid metabolism. When hypothyroidism is paired with metabolic disorders, there is an increase in mortality and morbidity. GLP-1 and INSL5 are incretin hormones secreted from the intestines. They stimulate proliferation of pancreatic β cells, increase insulin synthesis and secretion and decrease glucose levels. In addition to these effects GLP-1 decrease glucagon secretion. HOMA-IR is a parameter that indicates insulin resistance. In this study we aimed to investigate the GLP-1 and INSL5 levels, which are related to glucose metabolism, and to evaluate the relationship (if any) between the studied parameters in patients with hashimoto thyroiditis which is the most common causeof hypothyroidism. Our study is a cross-sectional study that took place between January 2018 and February 2019 in patients with Hashimoto's thyroiditis which is the most common cause of hypothyroidism. Study groups were constructed according to patients' TSH values as follows: 49 controls, 50 euthyroid Hashimoto's thyroiditis (EHT) and 19 hypothroid Hashimoto's thyroiditis (HHT). Patients receiving DM treatment, obesity treatment and steroid users were not included in the study. There was no significant difference in GLP-1, INSL5, triglyceride, total cholesterol or LDL cholesterol levels between control, EHT and HHT groups. HDL cholesterol was significantly higher in control group than in HHT group. HOMA-IR values were significantly higher in HHT group compared to EHT group. Correlation analysis of all groups revealed a strong positive correlation between GLP-1 and INSL5. When all patients were grouped according to HOMA-IR values, the group with elevated HOMA-IR had significantly higher GLP-1, TSH and body mass index. Our results show that; HOMA-IR values were significantly higher in HHT group, which is compatible with the literature. When all patients grouped according to their HOMA-IR value, the high level of GLP-1 in the elevated HOMA-IR group supports that GLP-1 increases the amount of insulin. Strong positive correlation between GLP-1 and INSL5 supports the information that these two hormones are secreted together.