Psikojenik non-epileptik nöbet tanılı kişilerin, kişilik, beck depresyon ve anksiyete ölçekleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of individuals who had diagnosis of psychogenic non-epileptic seizure via personality, beck depression and beck anxiety scales
  1. Tez No: 624269
  2. Yazar: ÖMER CİHANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ OSMAN ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Psikojenik Non-Epileptik Nöbetler (PNES) elektroensefalografide anormal deşarjlardan kaynaklanan bozulmalar olmaksızın epilepsiye benzer karakteristiğe sahip olan ve sıklıkla psikiyatrik bir rahatsızlıktan kaynaklanan nöbetlerdir. Bu tez çalışmasında, PNES tanılı hastaların kişilik özelliklerinin, depresyon ve anksiyete düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereç: Araştırma retrospektif olarak dizayn edilmiştir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Erişkin Nöroloji Polikliniği'ne 2013-2018 yılları arasında başvurmuş ve yapılan muayene sonucu PNES tanısı almış hastaların (n=20) ve aynı polikliniğe herhangi bir şikayetle başvurup patoloji saptanmamış sağlıklı (n=20) bireylerin kişilik özellikleri Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) ile, depresyon ve anksiyete düzeyleri ise Beck Depresyon ve Beck Anksiyete ölçekleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Psychogenic Non-Epileptic Seizures (PNES) is not caused an abnormal discharging in electroencephalography; however, it has similar characteristics to epilepsy, and frequently caused by another psychiatric discomfort. In this thesis study, individuals who have PNES diagnosis were evaluated in terms of personality, depression and anxiety level. Materials and Methods: This study was designed retrospectively and it was conducted by the population who were applied adult neurology clinics of medical hospital of Eskisehir Osmangazi University between the years 2013–2018. If those individuals were diagnosed as PNES after neurological examination, they became subjects of PNES group (n=20) and if they did not have any kind of diagnosis after neurological examination, they became subject of control group (n=20). Then their personality was examined by MMPI, and their depression and anxiety level were measured by Beck Depression and Anxiety scales.