Bileşen sayıları iki boyutlu geometrik dağılımlı olan iç içe paralel sistemin güvenilirlik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of reliability properties of nested parallel system composed of the components whose distribution of the number of components is bivariate geometric distribution
- Tez No: 624297
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzdeki hedeflerden birisi istatistik bilimi için daha başarılı sonuçların elde edil-mesi ve gelecekle ilgili tahminlerin daha gerçekçi yapılabilmesidir. Bu sebeple analiz edilecek veri gruplarının daha başarılı dağılımlarla modellenmesi ihtiyacı oluşmuştur. Literatürde uzun zamandır bulunan ve yaygın olarak kullanılan istatistiksel dağılımlara yeni türetilen dağılımlar eklenmiştir. Böylece veri gruplarını daha başarılı modelleyebilen ve daha gerçekçi tahminler yapabilen güvenilirliği yüksek modeller hedeflenmiştir. Son yıllarda sıklıkla kullanılan yeni istatistik dağılımı elde etme yöntemleri incelendiğinde, teorik olarak istatistiki dağılımın elde edildiği, arkasından yapılan analizlerle gerçek hayattaki yansımalarının gözlendiği çalışmalarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada ise öncelikle gerçek hayatta karşılaşılabilecek bir sistematik yapı belirlenerek bu yapı tanıtılmış, sonrasında istatistiksel olarak sistem ifade edilmeye çalışılmış ve arkasından analizi gerçekleştirilmiştir. Dağılım istatistiksel olarak değerlendirilmiş, yaygın olarak kullanılan parametre tahmin yöntemleri ile parametre tahmini irdelenmiştir. Bunun yanı sıra, güvenilirlik analizinin temel kavramlar üzerinden incelenmesi yapılmıştır. Litera-türde daha önceden değerlendirilmiş verilerden faydalanılarak, dağılımın farklı alanlar-daki uygulanabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, one core aim is gaining better results for statistics and obtaining more realis-tic estimates for future. Thus, demands for more suitable distributions in analysing data is higher. Some more distributions have been reproduced and added to common distri-butions. So, highly reliable models that can model data groups more successfully and make more realistic predictions are targeted. Once methods about generating new distri-bution are investigated, there seem studies of statistical theory at first. After generating distribution some investigations on reflection of new distribution are made. On the con-trary in this study at first a system which anybody comes across in real life is intro-duced. After this system is expressed with statistics and later analysis of this system are made. The distribution was evaluated statistically and parameter estimation was evalu-ated with commonly used parameter estimation methods. In addition, the analysis of reliability has been made on basic concepts. Using the previously evaluated data in the literature, the applicability of the distribution in different areas was examined.