Gözetim toplumunda teşhir olgusu: Facebook ve instagram örneği
Exhibition phenomenon at the surveillance society: Facebook and instagram example
  1. Tez No: 624298
  2. Yazar: NECİP DORUK AKBAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Gözetim kavramı, insanların birbirlerini, iktidarların da halkı izlediği bir eylemdir. Gözetim, insanların eski dönemlerden beri yaptıkları bir uygulamadır. Çünkü insanlar, hem diğer insanları hem de toplumları izleyerek onlar hakkında bilgi almak ve onları kontrolü altında tutmak istemiştir. Günümüze kadar geçen sürede gözetim etkinlikleri gelişmiş ve değişmiştir. Televizyon başta olmak üzere diğer kitle iletişim araçları, gözetimin yayılmasına yol açmış ve bu araçlar insan hayatında çok büyük bir yere sahip olmuştur. Bu araçlar, insanların evlerine kadar girerek diğer insanların yönlendirilmesine açık duruma gelmiştir. Gelişen teknoloji, insanların daha fazla gözetlenmesine olanak sağlamakta ve iktidar tarafından daha etkili kullanılan bir sisteme dönüşmektedir. İnsanlar, zamanla değişen çağın yaşam koşullarına uyum sağlamakta, teknoloji insanların yaşamının ayrılmaz bir parçası olmakta ve iktidarların zor kullanarak uyguladığı gözetim, insanlar tarafından istenilerek yaptıkları ve kendilerini görünür kıldıkları bir durum haline gelmektedir. Popüler kültürün insan yaşamını kuşatması, insanların sosyal ağlarda var olmak için mücadele etmesi sonucu gözetim sistemi, insanların artık kendilerini teşhir etmesine neden olmuştur. Facebook benzeri sosyal medya ağları, günümüz gözetim sisteminin en önemli ortamlarıdır. Bu çalışma, gözetim sistemini ve çeşitlerini genel bir bakış altında inceleyerek, dünya genelindeki gözetim sistemlerinin nasıl oluşturulduğu ve nasıl kullanıldığını ortaya koymaya çalışmaktadır. Gözetim tarihi incelenerek, gözetimin hangi süreçlerden geçtiği ve günümüze nasıl ulaştığı, şuan yaşadığımız dünyaya ne gibi etkileri olduğu ortaya konulmuştur. Gözetim sisteminin gelişmesine yardımcı olan teknolojik faktörler, insan davranışları ve yönetenlerin tutumları bu çalışmada sunularak, gözetim hakkında genel ve güncel bilgiler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Supervision is used in the sense that people follow each other and the powers follow each other and their people. Surveillance action is an act that people have been doing since ancient times. Because people want to follow and control other people and societies to get information about them. Up until now, surveiilance activities have evolved and changed. Radio, television like mass media have caused oversight of surveillance and those tools have had a huge place in human life. These tools are open to guided by those who have access to their home. Devoloping technology systems have enable people to be monitored more and become a system that is used more effectively by governments. People have adopted to the life conditions of the changing age in time, technology has become an integral part of people's life and the surveillance by the power by force has become a situation where people want to make themselves visible. The popularization of the human culture, the struggle of people to exist in social metworks as a result of the surveillance system has caused people to expose themselves. Facebook like social media Networks have become the most important enviroments of today's surveillance system. This study examines the surveillance system and its type in an overview and show how the surveillance systems around the world are created and how they are used. By examinin the surveillance date, the processes which the surveillance has undergone and how it has survived and what effect it has to the world we live in has been revealed. Technological factors that help the development of surveillance system, human behaviors and attitudes of the governors are presented in this study and general and current information about surveillance is tried to be put forward.