Acil servise başvuran geriatrik hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of geriatric diseases applying emergency service
  1. Tez No: 624305
  2. Yazar: MEHMET ALİ BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET REŞİT ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Dünyada ve Türkiye'de artan yaşlı nüfusla birlikte acil servise başvuran yaşlı hasta sayısı da artmaktadır. Bu çalışmada acil servise başvuran 65 yaş üzeri yaşlı hastaların, acile başvuru şikâyetlerinin, sık görülen hastalıkların, yatış oranlarının ve yatış yapılan servislerin saptanması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisine 01.01.2015- 31.12.2015 tarihleri arasında başvuran 65 yaş ve üzeri hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların cinsiyetleri, yaşları, hastaneye başvuru tarih ve saatleri, hastaneye başvuru şikâyetleri, hastanın muayene sonrasında ayaktan tedavi düzenlenerek taburcu edilmesi, hastaneye yatış, sevk durumu, yatış yapılmış ise servis ya da yoğun bakıma yatışı, yatış yapılan bölümler, ön tanılar incelendi. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS for Windows (version 20) istatistik programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Acil servis başvurularının 12.998'i (% 10,1) 65 yaş ve üzerindeydi. Hastaların 6571'i erkek (% 50,6), 6427'si (% 49,4) kadındı. Yaş ortalamaları 73.72 ± 6.6 (65-111) idi. Acil servise başvuran 7916 hasta (% 60,9) 65- 74 yaş aralığında, 4138 hasta (%31,8) 75-84 yaş aralığında, 944 hasta (%7,3) 85 yaş ve üzerindeydi. Hastalar hastaneye en sık baş ağrısı (%25,1) ve göğüs ağrısı (%15,9) şikâyeti ile başvurmuşlardır. Diğerleri azalan sıklıkla karın ağrısı (%14,7), ateş (%12), halsizlikti (%4,6).
Özet (Çeviri)
Objective: By increasing elderly population in the world and in Turkey, the number of elderly patients admission to emergency services is also increasing. In this study, it was aimed to determine the complaints during admission, common observed diseases, hospitalization rates and hospitalized services of the elderly patients over 65 years old who applied to the emergency service. Materials and Methods: The patients aged 65 years and over who applied to Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Hospital emergency department between 01.01.2015 and 31.12.2015 were retrospectively evaluated. The patients' gender, age, date and time of admission to the hospital, complaints about admission to the hospital, discharge of the patient after the medical treatment, referral to the hospital or intensive care unit, hospitalized departments and preliminary diagnosis were evaluated. SPSS for Windows (version 20) statistical program was used for statistical analysis of the study. Results: 12,998 (10,1%) of the emergency department admissions were 65 years of age or older. 6571 of the patients were male (50,6%) and 6427 (49,4%) were female. The mean age was 73,72 ± 6,6 (65-111). 7916 of the patients (60,9%) were between 65-74 years old, 4138 of the patients (31,8%) were between 75-84 years old, and 944 of the patietns (7,3%) were 85 years old and over. The patients most frequently admitted to the hospital with headache (25,1%) and chest pain complaints (15,9%). Other remaining complaints, with decreasing frequency, were abdominal pain (14,7%), fever (12%) and malaise (4,6%).