Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesinde lise öğrencilerinde depresyon, anksiyete, stres ve sigara kullanım ilişkisi
Depression, anxiety, stress and smoking relationship in high school students in Şanlıurfa River Viranşehir
  1. Tez No: 624310
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma sigara kullanımının lise çağındaki bireylerde depresyon, anksiyete ve stresle ilişkisini araştırmak amacıyla, 2016-2017 Eğitim döneminde Viranşehir Gazi Anadolu Lisesi, Viranşehir Yunus Emre Anadolu Lisesi, Viranşehir Karacadağ Anadolu Lisesi, Viranşehir Anadolu Lisesi, Viranşehir Pri reis Mesleki Teknik Anadolu Lisesindeki lise-1-2-3-4 sınıfta okuyan öğrencilere (n=243) depresyon, anksiyete ve stres ölçeği uygulanacaktır. Veri toplama araçları olarak Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği (DASÖ) Lovibond ve Lovibond tarafından 1995 yılında geliştirilen bu ölçek likert tipi bir ölçek olup 42 maddeden oluşmaktadır. Sonuçlara göre katılımcıların %46'nın sigara kullandığı ve %54'nün kullanmadığı görülmektedir. Sigara kullanan katılımcıların %41'in 1-5 adet, %22'nin 5-10 adet, %16'nın 10-20 adet ve %21'nin günde 20 adet üzerinde sigara tükettiği tespit edilmiştir. Katılımcıların depresyon düzeyleri incelendiğinde; %49'u normal, %18'i hafif, % 3'ü orta, % 14'ü ileri ve %16'sı ise çok ileri düzeyde, anksiyete düzeyleri; %46'nın normal, %9'u hafif, %18'i orta, %10'u ileri ve %17'si ise çok ileri düzeyde, stres düzeyleri; %56'nın normal, %14'ü hafif, % 19'u orta, % 7'si ileri ve %3'ü ise çok ileri düzeyde oldukları tespit edilmiştir. Ailesinin sadece tek bir ferdi sigara kullanan bireylerin anksiyete ve stres düzeylerinin, ailesinde birden çok ferdi sigara kullananlara göre daha düşük düzeyde olduğu, sigara kullanan katılımcıların depresyon-anksiyete, depresyon-stres, stres-anksiyete düzeyleri arasında oldukça güçlü düzeyde doğru orantılı ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir(p=0,01). Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde değerleri ile sunulmuştur. Sigara kullanma durumlarına göre depresyon, anksiyete, stres, yaş ve cinsiyetleri arasındaki ilişkilerinin tespit edilmesi amacı ile ki-kare testi, sigara kullanma durumlarına göre depresyon, anksiyete, stres düzeyleri arasındaki farkın analizinde t testi kullanılmıştır. Sigara tüketim sıklığı ve aile sigara içen fertlere göre depresyon, anksiyete, stres düzeylerinin incelenmesinde varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Öğrencilerin depresyon, anksiyete, stres düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacı ile korelasyon analizi uygulanmıştır. Çalışmada 0,05'den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Analizler SPSS 22.0 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study depression in individuals adolescent use of tobacco, to investigate the anxiety and stress relations, 2016-2017 academic year, Viranşehir Gazi Anatolian High School, Viranşehir Yunus Emre Anatolian High School, Viranşehir Karacadağ Anatolian High School, Viranşehir Anatolian High School, Viranşehir Pru chief in Vocational Technical High School Depression, anxiety and stress scale will be applied to the students who read in high 1-2-3-4th grade (n = 243). Depression, Anxiety, Stress Scale and personal information form were used as data collection tools. Depression, Anxiety, Stress Scale (DASS) developed in 1995 by Lovibond and Lovibond this scale is a Likert-type scale consists of 42 items. according to the results, 46% of the participants used cigarettes and 54% did not use them. 41% of respondents smokers of 1-5, 5-10 pieces 22%, 16% and 21'n 10-20% over 20 days has been found to consume cigarettes. When depression levels of participants were examined; 49% were normal, 18% were mild, 3% were moderate, 14% were advanced and 16% were very advanced, anxiety levels; 46% normal, 9% mild, 18% moderate, 10% advanced and 17% very advanced stress levels; 56% were normal, 14% were mild, 19% were moderate, 7% were advanced and 3% were very advanced. Only individuals who use a single individual cigarettes of family anxiety and stress levels of family to be at lower levels than those using multiple individual cigarettes, the participants using non-depression-anxiety, depression and stress, proportional to the very strong levels of stress and anxiety levels and significant relationship (p = 0.01). In the analysis of the data, descriptive statistics are presented with mean, standard deviation, frequency and percentage values. depression according to smoking status, anxiety, stress, age and gender with the aim of determining the relationship between the chi-square test, depression, according to their smoking status, anxiety, t analyze the difference between the stress level test. Cigarette consumption and the incidence of depression, according to family members smoker, anxiety, stress levels examined in the analysis of variance (ANOVA) was used. An analysis of the relationship between the levels of depression, anxiety and stress was conducted with the aim of correlation analysis. p values less than 0.05 were considered statistically significant in the study. Analyzes were performed with SPSS 22.0 package program.