Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesinde pamuk tarımının önemi ve ürün maliyetinin analizi
Importance of cotton agriculture and analysis of cotton cost in Viransehir district of Sanliurfa
- Tez No: 637651
- Danışmanlar: PROF. HASAN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türkiye coğrafi özellikler ve iklim koşulları sebebiyle pamuk üretiminde önemli biryere sahiptir. Pamuk bitkisi önemli bir lif kaynağıdır. Bundan dolayı ekonomik olarak ülkemize getirisi fazladır. Beyaz altın olarak ta adlandırılan pamuk ekonomik açıdan önemli bir bitkidir. Pamuk, uygun toprak yapısına ihtiyaç duyan ve güneşi çok seven ayrıca suya ihtiyacı olan bir lif bitkisidir. Türkiye'de Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde pamuk yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mevcut bölgelerimizde zengin toprak yapısı ve sulama kaynakları ile birlikte güneşin yoğun olmasıyla verimli üretim gerçekleştirilmektedir. Türkiye'nin toplam pamuk üretiminin yarısına yakını Şanlıurfa ili sınırları içerisinde yetiştirilmektedir. Türkiye'nin Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesinde pamuk tarımının önemi ve maliyet analizi ile sorunların tespitine yönelik yapılacak olan bu çalışmada, ilçenin farklı yerlerinde bulunan Yaban, Sergen, Toklu, Tekneli, Işıldar, Ekindöver, Begrük, Büyük Bardakçı, Aslanbaba, Ayaklı, Yazgüneşi, Malta, Kap, Eyyupnebi, Güleryüz, Çiftekuyu, Yeşilalıç, Yenice, Dokuzlar ve Ceylan köylerinden seçilen örneklem grubu ile yüz yüze yapılan anketlerden edinilen bilgiler doğrultusunda yürütülmüştür. Anket verileri sonucunda elde edilen maliyet kalemlerinin; %2,26'sı tohum masrafları, %2,91'ı alet ekipman masrafları, %11,56'sı gübreleme masrafları, %9,38'i ilaçlama masrafları, %15,56'sı sulama (işçilik) masrafları, %16,49'u hasat masrafları, %4,75'i yakıt masrafları, %29,54'ü elektrik masraflarıdır. Pamuk üretiminden elde edilen ortalama verim 499,5 kg olarak saptanmış ve satış fiyatı 2,85 TL olarak bulunmuştur. Pamuk yetiştiriciliğinde üreticilerin yaşadıkları sorunlar göz önüne alındığında girdi maliyetlerinin yüksek olması üretici mağduriyetini ön plana çıkarmıştır. Bundan dolayı üretici devlet desteklemesinin artırılıp, pamuk üretim girdi maliyetlerinin düşürülmesi, pamuk satış fiyatının da arttırılması, pamuk tarımının daha fazla teşvik edilmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Turkey has an important position in cotton production due to the geographical features and climate conditions.The cotton plant is an important source of fiber. Thank to this it has much yield return for our country in terms of economically. The Cotton also called white gold is important plant economic aspect. It is a fiber plant that needs suitable soil structure and loves the sun and also needs water. The cotton are grown in the Mediterranean region and the southeast region the aegean region of Anatolia in Turkey. In our existing regions, fertile production is carried out with rich soil structure and irrigation resources, with the intensity of being sun. Nearly half of Turkey production of cotton are grown in the province of Şanlıurfa. Turkey's Sanliurfa province was carried out in line with the information obtained from Viranşehir district made to Yaban, Sergen, Toklu , Tekneli , Işıldar, Ekindöver , Begrük, Büyük Bardakçı ,Aslan Baba, Ayaklı, Yazgüneşi , Malta, Kap , Eyyupnebi, Güleryüz, Çiftekuyu, Yeşilalıc, Yenice, Dokuzlar and Ceylan face to face with the selected sample group of village found in this study in the district in different locations, which will be conducted to determine the cotton importance and cost analysis of agricultural questionnaire. As a result of the surveydata %2,26 is seed expense, %2,91 is tool equipment expense and %11,56 is fertilization expense, %9,38 is disinfection expense, %15,56 is irrigation expense, %16,49 is harvest expense %4,75 is fuel expense %24,54 is electric expense . The average yield in The Cotton production was determined as 499.5 kg and the sales price was found as 2.85 TL. Considering the problems faced by the producers in cotton farming, the high input costs showed producer victimization. Therefore, it should be ensured that the support of the Government for producer is increased and the Cotton production input costs are reduced, the cotton sales price is increased and cotton agriculture is encouraged more.