Şirket planlama modelleri aracılığı ile döviz kuru ekonomik riskinin analizi
Corporate planning models in the analysis of economic exposure to exchange risk
  1. Tez No: 62436
  2. Yazar: ERKAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SARIASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
218 ÖZET ŞİRKET PLANLAMA MODELLERİ ARACILI?I İLE DÖVİZ KURU EKONOMİK RİSKİNİN ANALİZİ UYSAL, Erkan Doktora Tezi, İşletme Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Halil SARIASLAN Nisan 1997, 220 Sayfa Bu tez çalışmasında döviz kuru değişmelerinin uluslararası ilişkileri olan bir şirketin uzun vadeli finansal durumu üzerindeki etkileri ve bu etkilerin azaltılmasına yönelik işletme politikaları incelenmiştir. Döviz kuru riskinin ortaya çıkışı ve riskin türleri ifade edilerek, bu risklerden şirketi uzun vadede etkileyen ekonomik riske ilişkin analizler temel alınmıştır. Döviz kuru ekonomik riskinin şirket üzerindeki etkilerinin daha detaylı incelenebilmesi için bilgisayara dayalı bir planlama modeli geliştirilerek, bu model çerçevesinde yöneticilerin aldıkları kararların pay başına özsermaye değeri ve pay başına kâr üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. Bilgisayara dayalı planlama modeli çerçevesinde, ilk önce kur değişmelerinden bağımsız olarak, fiyat politikası, satış politikası, temettü politikası ve borçlanma politikası gibi temel karar değişkenlerinin pay başına özsermaye değeri ve pay basma kâr üzerindeki etkileri incelenmiştir. Daha sonra kur değişmelerinin pay başına özsermaye değeri ve pay başına kâr üzerindeki etkileri218 ÖZET ŞİRKET PLANLAMA MODELLERİ ARACILI?I İLE DÖVİZ KURU EKONOMİK RİSKİNİN ANALİZİ UYSAL, Erkan Doktora Tezi, İşletme Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Halil SARIASLAN Nisan 1997, 220 Sayfa Bu tez çalışmasında döviz kuru değişmelerinin uluslararası ilişkileri olan bir şirketin uzun vadeli finansal durumu üzerindeki etkileri ve bu etkilerin azaltılmasına yönelik işletme politikaları incelenmiştir. Döviz kuru riskinin ortaya çıkışı ve riskin türleri ifade edilerek, bu risklerden şirketi uzun vadede etkileyen ekonomik riske ilişkin analizler temel alınmıştır. Döviz kuru ekonomik riskinin şirket üzerindeki etkilerinin daha detaylı incelenebilmesi için bilgisayara dayalı bir planlama modeli geliştirilerek, bu model çerçevesinde yöneticilerin aldıkları kararların pay başına özsermaye değeri ve pay başına kâr üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. Bilgisayara dayalı planlama modeli çerçevesinde, ilk önce kur değişmelerinden bağımsız olarak, fiyat politikası, satış politikası, temettü politikası ve borçlanma politikası gibi temel karar değişkenlerinin pay başına özsermaye değeri ve pay basma kâr üzerindeki etkileri incelenmiştir. Daha sonra kur değişmelerinin pay başına özsermaye değeri ve pay başına kâr üzerindeki etkileri
Özet (Çeviri)
220 ABSTRACT CORPORATE PLANNING MODELS IN THE ANALYSIS OF ECONOMIC EXPOSURE TO EXCHANGE RISK UYSAL, Erkan Ph. D. Thesis, Management Supervisor: Prof. Dr. Halil SARIASLAN April 1997, 220 Pages In this thesis, the long term effects of exchange rate changes on an internationally operating firm's financial condition has been studied. Types of exchange risk are defined and economic exposure to exchange risk has been analyzed in the light of different business policies. Furthermore, to analyze the effect of economic exposure on the firm's financial condition in detail, a computer based corporate planning model has been developed. By using this model, the effects of managerial decisions on equity value per share and earnings per share have been studied. First of all, without taking exchange rate changes into consideration, the effect of policies such as credit sales policy, pricing policy, dividend policy and debt policy are analyzed. Then, effect of exchange rate changes on above mentioned financial indicators is discussed. Finally, combined effects of exchange rate and business policies are analyzed to determine which policies will enhance the firm's performance by lessening economic exposure to exchange risk. Experiments performed by computer based planning model have shown that policies can reduce the effect of exchange rate changes on equity value per share and earnings per share. T4S. immmivM ^