Proje planlamasında şebeke analizleri
Project planning and network analysis
- Tez No: 62437
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SARIASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Son yıllarda, gelişmekte olan ülkelerin bir çoğunda, hızlı kalkınma gereği, yeni projeler uygularken, etkili planlamaya verilen önem artmaya başlamıştır. Ancak, bu planlama eylemi global düzeyde değil, tek tek projeler düzeyinde kalmıştır. İşletmeler amaçladıkları büyüme, yaşamları ve başarılarının devamı için projeleri sürekli planlamak zorundadırlar. Bu zorunluluk işletmelerin ve çevresinin beraberinde getirdiği kaçınılmaz bir görevdir. Bu tezde, şebeke analizleri CPM ve PERT modellerinin kurulma kuralları ve uygulamada karşılaşılan sorunların nasıl aşılabildiği incelenir. Ayrıca, bu yöntemlerin proje planlanması ve programlanmasındaki rolü ve önemi vurgulanmaktadır. Bu çalışmada, planlamaya ışık tutarak, bir projeyi oluşturan öğelerin sınırlarının belirlenip ayrılması, projenin değişik aşamalarında ihtiyaç duyulan kaynak dağılımı ve zaman - maliyet ilişkisinin karşılaştırılması gösterilmeye çalışılmıştır. Programlama ise bu öğelerin, en iyi performansı sağlayacağı şekilde dizilme işlevidir. Altı Bölümden oluşan çalışmanın Birinci Bölümünde, çalışmanın konusu ve amacı yer almıştır. Konunun tarihi gelişimi ve kavramsal çerçevesi İkinci Bölümün konusudur. Çalışmanın Üçüncü Bölümünde ise,“CPM ve PERT”yöntemleri incelenmeye çalışılmıştır. Şebeke modelleri konusunda, önemli olan zaman - maliyet bağlantısını açıklayarak, yatırım projelerinin en uygun bedelini bulma yöntemini belirtme konusu, Dördüncü Bölümde ele alınmıştır. Beşinci Bölümde, çalışmanın uygulama bölümünü teşkil eden bir kara yolunun etüt projesine ait topoğrafik harita ve aplikasyon kısmı yer almaktadır. Son Bölümde ise, çalışmanın değerlendirilmesi yapılarak, genel sonuçlar sunulmaya çalışılmıştır. 108
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the recent years, the most of enterprises in devoloping countries when implemented there projects, give's importants for effectivilly planning, but all of these planning processes are unsufficently because they are always looking forward own objectives not in the global aims in the environment which worked through. CPM and PERT network models are fundammentally methodes of project management. They facilitate the basic functions of planning and schedualing. This thesis shed light on the planning which phase separates an entire project into a well-defined requirements for materials, manpower, and equipment. These are accompanied by associated estimates of time and cost. The schedualing phase is concerned with arranging the well-defined jobs into a time sequence of performance. This thesis included Six Chapters, the First Chapter represent the subject and aim of thesis, in the Second Chapter search on historical and theoritical framework of network and it's role in the planning process, Thired Chapter analized of CPM and PERT techniques, Fourth Chapter explained the relationship between the time-cost in the investment sectors, to choose the optimize of total cost of projecets, the Fifth Chapter in the thesis introduce the emperical section which applied the network for surveying and mapping for one of roads in Turkey as a case study, and the Last Chapter included the evaluations and conclusions. 109