Davranışsal açıdan Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracat pazarlaması karar alma süreci
Turkish small and medium sized firms export marketing decision making process: A bahavioral approach
- Tez No: 62441
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEY DEVREZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZET Çalışmanın temel amacı davranışsal açıdan Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerin ihracat pazarlaması karar alma sürecini ve bu süreci etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Türkiye'de ihracatı artırmak için genellikle parasal teşviklerden oluşan politikalar geliştirilmiştir. Fakat bu politikalara rağmen Türkiye ihracatı istenilen düzeye ulaşamamıştır. Oysa ihracatın artırılmasına yönelik politikalar geliştirilirken işletme sahibinin ve işletmenin ihracat davranışları ve ihracat karar alma süreci ve bunu etkileyen faktörlerin de bilinmesi gerekmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde ihracat pazarlaması davranışı literatüre dayalı olarak incelenmiştir. Bu bölümde 4 konu üzerinde durulmuştur: işletmelerin uluslararasılaşma süreci, ihracatı özendiren ve engelleyen faktörler, işletme sahibinin özellikleri ve işletme özellikleri. ikinci Bölümde ilk bölümde ele alman konular çerçevesinde ihracat pazarlaması karar süreci ve onu etkileyen değişkenler bir model çerçevesinde incelenmiştir. Bu değişkenler; algılanan iç ve dış pazar koşulları, ihracatın algılanışı, ihracata karşı tutum, işletme sahibinin objektif ve sübjektif özellikleri ve bilgi toplama ve araştırma eğilimi olarak belirlenmiştir. Üçüncü Bölümde, geliştirilen ihracat pazarlaması karar süreci saha araştırması ile Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmeler bakımından değerlendirilmiştir. Saha araştırması tesadüfi örnekleme ile seçilen 362 işletmeye uygulanan anketle gerçekleştirilmiş ve sonuçlar istatistik yöntemleri ile değerlendirilmiştir. 250
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY The aim of this study is to determine entrepreneurs' export behaviour and export marketing decision process among small and medium sized' businesses in Turkey. A literature review has been made on export behaviour in the first chapter. We pointed out five themes as a frame of analyses; those are internationalisation of firms, incentives and barriers in exporting, characteristics of entrepreneurs and firms. We have examined export decision process of small and medium sized businesses and tried to determine the factors that have an impact on export marketing decision process in the second chapter. As a result of analyses and discussions which is made in this chapter, we have seen that, perceived home market condition, perceived foreign market opportunities, observation and perception of export performance of other firms, objective and subjective characteristics of managers/entrepreneurs, perceived risk, cost and profit of exporting, psychological distance and degree of using information resources have impacts on export marketing decision process of small and medium sized businesses. We have tried to ascertain impacts of factors that mentioned above on export marketing decision process in Turkey through a survey which we made at 362 small and medium sized businesses, in the third chapter of the study. The results of our investigations have shown that, among the Turkish small and medium sized businesses, degree of using information channel about foreign market and exporting, taking part in trade show and fairs have an important impacts on export marketing decision process. In addition to these, we have found that managers'/entrepreneurs' foreign language knowledge, level of education and foreign market orientation had also impacts on export marketing decisions process. r.ffl. MSEKöfifitıı... ^jiru' 251 fflOKOMANTASYOW l^r