Tourist harassment and its impact on tourism experience in Istanbul
İstanbul'da turist tacizi ve tacizin turizm deneyimine etkisi
- Tez No: 655223
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Turizm endüstrisi dünyanın en büyük hizmet endüstrilerinden biri olarak ve dünyanın dört bir yanındaki turizm destinasyonlarında herhangi bir ülke için gelişme sağlamak amacıyla fayda getirmenin ve yerel ekonomiye katkıda bulunmanın bir yolu olarak anılmaktadır. Yaygın bir fenomen haline gelen ve özellikle gelişmekte olan ülkeler için çok kapsamlı nedenlerden dolayı önemli olan turizm doğası gereği her türlü olumsuzluğa karşı çok hassas ve kırılgan yapıya sahip bir endüstridir. Küresel ekonomide, uluslararası turizm sektörünün payı sürekli olarak artış göstermekte ve bu nedenden dolayı uluslararası turizm pazarından daha büyük pay almak için benzer ürün ve hizmetler sunan ve artan sayıdaki turizm destinasyonları arasında rekabet gittikçe yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle, turizm destinasyonları tehditlerle daha kolay başa çıkabilmek için sahip oldukları güçlü ve zayıf taraflarını ortaya çıkarmalı ve böylelikle işletmelerin faaliyetlerinde başarı ve sürdürülebilirliği devam ettirebilmeleri için daha etkili fırsatlar ve yaratıcı fikirler üretmek konumundadırlar. Bununla birlikte, giderek yaygınlaşmakta olan araştırmalar kısmen farklı bir görünüme neden olmuştur. Yabancı turistlerin, ev sahibi konumunda olan devletlerin ve toplulukların ve son olarak ticari anlamda hizmet tedarikçilerin etkileşiminden doğan ilişkilerin toplamı olan turizm büyük oranda yabancı turist guruplarını geçici olarak nispeten küçük ölçekli alanlara yönlendirebilir ve suç ve taciz gibi sorunlara neden olabilecek yabancı turistlerin yerel halkla etkileşimine katkıda bulunabilmektedir. Turist tacizi Avrupa, Orta Doğu, Asya, Afrika ve Karayiplerde bulunan birçok turizm destinasyonunda turizm sektörünün muhtemelen sürdürülebilirliğini, gelişimini ve refahını olumsuz olarak etkileyen temel, küresel ve can sıkıcı sorunlardan biri olarak kabul edilmektedir. Başlıca zorlu konulardan biri olarak, turist tacizi misafir olarak yabancı turistlerin ve ev sahibi olarak yerel halkın arasındaki karşılıklı iletişimden kaynaklanan muhtemel olumsuz sonuçlardan biri olmakla birlikte temel olarak konuk misafirperverliğine dayanan turizm sektöründe bir çatışma olarak ortaya çıkmaktadır. Günümüzde turist tacizi dünya genelinde özellikle turizmden büyük ölçüde yararlanan ülkeler başta olmak üzere çok çeşitli ülkelerin karşılaştığı önemli ve ciddi bir sorundur. Akdeniz bölgesinin en önde gelen turizm destinasyonlarından biri olan Türkiye bu ülkelerden bir tanesi olmakla birlikte Türkiye'nin en ünlü ve en çok ziyaret edilen turizm destinasyonlarından biri olan ve çok kapsamlı turizm türleri için yüksek potansiyele sahip İstanbul başta olmak üzere yabancı turistlerin yoğun olduğu bölgelerde turist tacizi sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Turist tacizi yaygınlaşan bir problem olarak, hem basın hem de kamu ve sivil toplum kuruluşları tarafından sıkça ele alınmasına rağmen, özellikle turist tacizinin turizm deneyimine etkisi başta olmak üzere akademik açıdan sistematik şekilde araştırma yapılmak suretiyle turist tacizi konusunu ele almak için herhangi bir çaba gösterilmemiştir. Bir başka ifade ile akademik açıdan literatürün yetersiz olması turist tacizini turizm alanı bakımından gri ve en az araştırma yapılan alanlardan bir tanesi yapmakta ve bu durum bu araştırmanın ve Türkiye'de yapılacak diğer araştırmaların değerini artırmaktadır. Yukarıda açıklanan nedenlerden yola çıkılarak, en yaygın olarak kullanılan nicel araştırma yöntemlerinden birisi olan ve anket yöntemi diye adlandırılan bir araştırma yöntemini kullanan bu araştırma genel olarak İstanbul, Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turistlerin maruz kaldıkları ve yazılı ve görsel basında dünya genelindeki turizm destinasyonları için bir küresel problem olarak ortaya çıkan turist tacizini detaylı bir şekilde konu almakta ve bu bağlamda turist tacizinin turizm deneyimi üzerine muhtemel olan etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Hem birincil hem de ikincil veri kaynaklarını kullanan bu araştırma, teorik ve pratik olmak üzere iki aşamada ilerlemiştir. Bu araştırmanın evreni, 2017 yılı yazı Ağustos ayında İstanbul, Türkiye'yi ziyaret eden toplam yabancı turist sayısından oluşmaktadır. Birincil veriler, yabancı turistler için İstanbul'daki uluslararası giriş kapılarından biri olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda toplanmıştır. Dünyanın 11 farklı bölgesinde yer alan 45 farklı ülkesinde ikamet etmekte olan 40 farklı milliyete sahip toplam olarak 500 yabancı turiste 8 dilde kolayda örnekleme, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt bazlı örnekleme ve maksimum çeşitleme örneklemesi gibi 3 farklı örnekleme yöntemiyle anket uygulanmıştır. Nicel araştırma için birincil veriler sosyal bilimler için istatistik programı olan SPSS 22.0 aracılığıyla analiz edilmiştir. İstanbul, Türkiye'de yapılan bu araştırmanın bulguları İstanbul'u ziyaret eden yabancı turistlerin 6 farklı taciz türüne maruz kaldıklarını göstermektedir. Bu taciz türleri turistlerin maruz kaldıkları sıralamaya göre; satıcı tacizi, dilencilik, sözlü taciz, cinsel taciz, fiziksel taciz ve son olarakta uyuşturucu satıcısı tacizi olarak ortaya çıkmıştır. Sokak satıcıları, dilenciler ve taksi şoförleri en problemli tacizci gurupları olarak ortaya çıkarken, sokaklar, pazarlar ve çarşılar ve son olarak turistik yerler İstanbul'da en fazla tacizin yaşandığı turistik noktalar olarak ortaya çıkmıştır. Son olarak ancak daha da önemlisi bu araştırma turist tacizinin turistlerin memnuniyet düzeyi ve davranışsal gelecek niyetleri gibi değişkenleri içeren turizm deneyimi üzerinde olumsuz bir etkisinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmanın bulguları henüz gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye'den ampirik bulgular sağlayarak turist tacizi konusunda hala olgunlaşan bir araştırma akışına katkıda bulunmakta ve turizm yetkilileri, politika yapıcılar, tur operatörleri, seyahat acentaları, destinasyon yöneticileri ve ilgili diğer makamlar gibi paydaşlar için hem teorik olarak katkı sağlamakta hem de pratik olarak uygulamalara olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The tourism industry is referred to as the world's one of the largest service industries and as one way to achieve development in tourism destinations across the globe and offering benefits and contributing to the local economy for any country. Tourism, which becomes a common phenomenon and important for a wide range of reasons, particularly for the developing countries is one very sensitive and fragile industry to any negativity by its nature. In the global economy, the share of the tourism industry is increasing and thus, intensifying competition among the growing number of tourism destinations, which offer similar products and services to have a greater share from the international tourism market. Therefore, all tourism destinations are supposed to find out their strong and weak parts to tackle threats more easily and generate the opportunities, which are more effective and creative ideas for the business enterprises to keep the success and sustainability in their operations. However, the increasingly common research works caused a partly different look. Tourism, which is the sum of the relations arising from the interaction of international tourists, host governments, host communities and business suppliers might lead large groups of international tourists into relatively small-scaled areas temporarily and contribute to international tourists' interaction with local people, which may result in problems such as crime and harassment. Tourist harassment is presumably one of the main global and vexing problems that do negatively affect the sustainability, development and well-being of the tourism industry in many destinations located in Europe, the Middle East, Asia, Africa and the Caribbean. As one of the major challenging issues, the tourist harassment is one possible negative consequence that results from the interactive relationship between international tourists as guests and local people as hosts and does emerge as a conflict to the tourism industry,which mainly depends on hospitality. In today's world, tourist harassment is an important and serious problem in a wide range of countries around the world, particularly in the ones, which do benefit immensely from the tourism industry. As one of the most leading tourism destinations in the Mediterranean region, Turkey is one of these countries and does face the problem of tourist harassment in highly tourist-populated regions especially in Istanbul, one of the most famous and most visited tourism destinations in Turkey and possessing a high potential for a great variety of tourism types. Although tourist harassment is dealt with frequently by both press and public and non-governmental organizations as a broadening challenge, no effort was made to address the problem of tourist harassment by carrying out studies systematically from the academic perspective particularly the impact of tourist harassment on tourism experience. In other words, the academic literature is scant making it a grey and one of the least investigated research areas in terms of tourism perspective, which does enhance the value of present and future studies in Turkey. With these foregoing in mind, the present research utilizing one of the most commonly applied quantitative research instruments entitled Survey Method mainly does address the issue of tourist harassment phenomenon, which international tourists visiting Istanbul, Turkey are exposed to and comes up for debate both in print and visual press as a global problem for tourism destinations across the globe in detail and investigates its possible impact on the tourism experience. This research, which used both primary and secondary data sources, did proceed in two phases namely; theoretical and practical. The population of this research consisted of the total number of the international tourists who visited Istanbul, Turkey in the summer of 2017 that accounts for August. The primary data was collected at Sabiha Gokcen International Airport, which is one of the international gateways for the international tourists in Istanbul. A total number of 500 international tourists, who did have 40 different nationalities, 45 different resident countries located in 11 different regions around the world were surveyed in 8 main languages through three different sampling types such as; the convenience sampling method and two purposive sampling methods such as; the criterion sampling and maximum variation sampling techniques.For the quantitative research, primary data were analyzed through SPSS 22.0 [Statistical Package for Social Sciences]. The findings of this research from Istanbul, Turkey suggest that international tourists who visit Istanbul undergo six different types of tourist harassment such as; persistence of vendors, begging, verbal abuse, sexual harassment, physical abuse and lastly, peddling of drugs respectively. Street vendors, beggars and taxi drivers were identified as the most problematic tourist harasser groups whereas the streets, markets/ bazaars and tourist attractions were uncovered as the most frequent tourist hotspots of harassment in Istanbul. Finally, yet importantly, this research study did unveil that the harassment does have an impact on the tourism experience negatively including the variables such as; satisfaction level and behavioral future intentions. The findings of the present research add to a still-maturing stream of research on tourist harassment by providing empirical evidence from one developing country, Turkey and do provide several important theoretical contributions as well as practical implications for the stakeholders such as; tourism officials, policy makers, tour operators, travel agencies, destination managers, other relevant authorities, etc.