3B kadastro geliştirilmesi için yaklaşımların belirlenmesi
  1. Tez No: 624415
  2. Yazar: BETÜL NATIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÇAĞDAŞ AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ülkemizde kadastro çalışmaları iki boyutlu olarak sürdürülmektedir. Son yıllarda teknoloji alanında yaşanan büyük gelişmeler ve metropollerdeki nüfus yoğunluğuna bağlı yüksek arazi kullanımı, dünya genelinde meslek erbaplarınca üç boyutlu kadastro fikrininin ortaya atılması ve araştırılması sonucunu doğurmuştur. Üçboyutlu kadastronun uluslararası düzeyde ilk olarak ortaya atılması ise 2001 yılında Uluslararası Haritacılar Birliği (FIG)in gerçekleştirdiği '3B Kadastrolar' adlı Çalıştay'la olmuştur. 2010 yılının Nisan ayında gerçekleştirilen FIG kongresinde 3B kadastro konusunda çalışmalar yapması amacıyla 2010-2014 yılları arasında faaliyet gösterecek '3B Kadastrolar' isimli bir çalışma grubunun kurulmasına karar verilmiştir. Bu çalışmada kadastro çalışmalarının mevcut durumu ve üç boyutlu kadastro ihtiyacı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cadastre studies in our country are being carried out in two dimensions. In recent years, large developments in the field of technology and high land use due to population density in metropolitan areas have led to the creation and research of three-dimensional cadastral ideas as professionals throughout the world. The first international presentation of the three-dimensional cadastre was in 2001 with the Workshop“3D Cadastre”conducted by the International Association of Mapmakers (FIG). It was decided to establish a working group named '3D Cadastre' which will operate between 2010 and 2014 in order to carry out studies on 3D cadastre at the FIG congress held in April 2010. In this study, the current situation of cadastre studies is investigated and three dimensional cadastre requirement is examined.