Bireylerin e-ticaret kullanım alışkanlığını etkileyen faktörlerin lojistik regresyon modeli ile analizi:Kars ili örneği
Analysis of the factors affecting individuals' internet use frequency with logistic regression model
  1. Tez No: 624416
  2. Yazar: TAHA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖTÜKEN SENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Kars ilinde yaşayan vatandaşların internet üzerinen alışveriş yapma eğilimlerini tespit etmek ve bu iletişim araçlarının kullanımlarında etkili olan faktörleri ortaya koymak amacıyla anket araştırması yapılmıştır ve lojistik regresyon modelleri ile analiz edilmiştir. Katılımcıların, internet kullanımına ilişkin kurulan logit modelde, Cinsiyet, Meslek, Eğitim durumları, Gelir düzeyleri, Bilfiil internet kullanım süresi, İnternet üzerinden alınan ürünler , İnternet kullanım süreleri ve internet kullanımının hayatlarındaki önemi değişkenleri istatistiksel olarak anlamlı bulunan değişkenlerdir. Uygulama sonuçlarına göre, kadınların erkeklere oranla e-ticarete eğilimlerinin daha fazla olduğu gözlemlenmiş olup tahmin edilen modellerde 18-37 yaş aralığının internet kullanım düzeyinin daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.Ayrıca Kars'ta ki meslek gruplarından memurların serbest meslek sahiplerinin ve emeklilerin e-ticaret yönelimlerinin anlamlılık derecesinde ektili olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçlara göre; eğitimin, mesleğin, gelir düzeyinin internet kullanım sıklıklarında ve e-ticaretin güvenirliliği üzerine fikirlere etkileri fazladır.
Özet (Çeviri)
In this study, a survey is made in order to present the internt use of individuals living in the province of Kars and the factors affecting their usage of these kinds of communication instruments. Also they are analysed using logistic regression models. In the logit model, participants' gender, occupation, educational status, Internet usage time, Internet usage, internet usage, variables of importance of the usage rights are statistically significant variables. According to the experimental results,18-37 ages are observed to have a more effective level in the internet usage inpredicted models. In addition, different effects have emergedas to working men and women in Kars. According to the results; education, occupation and income level have much influence in internet use frequency and opinions regarding the reliability of e-commerce.