Kronik kalp yetersizliği hastalarının ilaca diyete uyumları ve yaşam kaliteleri
The adaptation of chronic heart failure patients to medicine and diet and their life qualities
- Tez No: 624420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR METİN AKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma kronik kalp yetersizliği hastalarının ilaca diyete uyumlarını etkileyen faktörleri belirlemek ve ilaca diyete uyumları ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma 19.10.15-19.01.16 tarihleri arasında Trakya bölgesinde bulunan Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Ünitesinde gerçekleştirildi. Örneklemi dahil edilme kriterlerine uyan 318 kronik kalp yetersizliği hastası oluşturdu. Çalışmanın verileri Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, İlaca Uyum Hakkındaki İnançlar Ölçeği (İUHİÖ), Diyete Uyum Hakkındaki İnançlar Ölçeği (DUHİÖ) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) kullanılarak elde edildi. Örneklem grubunun yaş ortalaması 64,99±11,08'dir. Örneklemi oluşturan hastaların %59,1'i kadın olup, %4,4'ü evlidir.
Özet (Çeviri)
This study was applied as a descriptive cross seetional study in order to indicate the factors affecting chronic heart failure patients' adaptation to medicine and diet and to evaluate the relationship between adaptation and life quality. The research has been executed in Education Research Hospital Cardiology Unit in Trakya province between 19.10.15 and 19.01.16. 318 chronic heart failure patients composed the sample. The data of study was gathered by using Introducing Features Information Form, The Beliefs about Fidelity Integration Scale, Beliefs about Diaet Compliance Scale and Life Quality Scale. The age avarage of sample group was 64,99±11,08. The patients of sample are 59% of women and 4,4 % of them were married.