Yeni televizyon teknolojileri ile değişen habercilik ve izleyiciye yansıması: NTVgram uygulaması örneği
Changing news by new television technologies and reflection of audience: Instance of NTVgram
- Tez No: 624433
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KARS TAYANÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının bireyler arasında hızla yayılmasıyla birlikte televizyon haberciliği dönüşüm geçirmektedir. Özellikle haberin süresinde ve sunumunda birtakım değişiklikler yaşanmaktadır. Bu varsayımdan hareketle çalışmada, Instagram hesabı olan televizyon kanalları içinden NTV kanalı ana haber bülteni ve Ntvgram instagram hesabında paylaşılan haberler içerik olarak analiz edilmek üzere incelenmektedir. Bu kapsamda Ntvgram'da 2016 Haziran ayından 2017 Mayıs ayına kadar olan tarihlerde en çok paylaşım yapılan günler seçilmektedir. Bu günlerin Ntvgram paylaşımları ve NTV ana haber bültenlerinin içerik çözümlemeleri üzerine temellenen bir çalışma yapılmaktadır. Haberin konusu, süresi, başlığı, spotları, görüntü unsurları belirlenirken aynı zamanda görüntü çözümlemesi ve işitsel çözümlemesi de gösterilmektedir. NTV televizyon haberleri ve aynı kanalın sosyal medya haberlerine bakıldığında sosyal medyada haberin süresinin kısaldığı gözlemlenmektedir. Televizyon hala güçlü yapısını korumaktadır. Ntvgram instagram hesabıyla izleyicinin magazinel yönü beslenmektedir. İçerik analizi yöntemiyle incelenen“NTV”televizyon kanalı ve“Ntvgram”instagram hesabı haberlerinden elde edilen bulgular karşılaştırılarak ve hız, teknoloji, sosyal medya kavramlarıyla ilişkilendirilerek bu bağlamda bir değerlendirmeye gidilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Development of technology and rapid spread of internet usage among individuals lead television news undergo a transformation. There are some changes in the context of news especially in terms of duration of news, language of news and presentation of news. Within the scope of this assumption, through television channels that run an Instagram account, NTV news bulletin and Ntvgram Instagram account are chosen to be studied. A content analysis is conducted in order to compare and contrast the ways of performing journalism by these two medium. Within this context, bringing technological and theoretical perspective to technology is aimed. In this context, the dates which most posts are shared on the account are selected in Ntvgram from June 2016 to May 2017. The topics, titles, spots, elements of image, auditory analysis, and image analysis are shown in the content analysis. Results show that the period of news are shortened and discourse of news gained magazinish quality on Ntvgram when compared to NTV television news bulletin.It is observed that television still keeps its strong structure since it offers a completely different and also a critical content.